Sign in to follow this  
Followers 0
rushenescu

Achizitie Volvo S60D5 sau Audi 2.0 TDI

13 posts in this topic

Nu doresc sa intru in discutii fara sens si doresc sa aflu pareri pertinente la acest subiect. Sper ca la sfarsitul anului sa-mi

achizitionez si eu o masina, motorina din 2005 adusa din Germania si deschid acest topic in a alege una dintre cele doua modele.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60 CLAR....

mai ales daca e ala cu 185 cai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt masini cu personalitati, si pt personalitati diferite.

S60 D5-ul !! Nu o sa regreti

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut

ambele variante de motorizare sunt depasite.pe audi A6 motorul 2.0 este una din cele mai rele alegeri.daca iti permiti ca bani A6 2.o benzina 200cp este o alegere buna.motoarele volvo sunt de generatie mai veche.audi produc acum poate cele mai performante motoare de pe piata la momentul actual,si au si cutiile de viteza automate dsg care sunt bijuterii ale tehnicii in domeniu.

S60 este o masina ok pe care o poti cumpara la pret bun,avand in vedere ca este la final de generatie si ca volvo este o masina care se depreciaza mai mult la o revanzare fata de audi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am intrebat inca pe forumul de la audi.

Urmeaza sa ma documentez si pe acolo. Cert e ca o sa fie o masina de familie 3 actuali si inca unul prin septembrie. Deci o sa primeze siguranta si comfortul in masina. Si apropo sotia o va conduce  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am ajuns prosesor de volvo din prisma sigurantei(familist cu 2copii) dar nu regret nimic din potriva VOLVO FOR LIFE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am intrebat si acolo si am  primit acelasi gen de raspuns: "pai te afli pe un forum Audi ce crezi ca ti-am putea recomanda".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu pe internet o sa afli raspunsul la intrebarea ta. Ceea ce e cel mai important este sa faci testdrive cu ambele masini. Atunci si numai atunci vei sti care ti se potriveste.

Eu am mers cu Audi si nu pot zice ca e rea, insa, ca pasionat auto, nu pot sa subliniez decat un aspect, cel al directiei. Se simte absolut deconectata, zici ca joci NFS pe calculator. Pur si simplu, in fortaj, nu iti dai seama ca pierzi aderenta (in subvirare, ca doar e Audi, si e celebru pt. asta) decat urmarind peisajul.

La o masina "normala" (din punctul meu de vedere), in fortaj, directia se lupta un pic cu tine, iar in momentul in care pierzi aderenta se inmoaie instantaneu; astfel incat ai un feedback din partea volanului si stii ca trebuie sa te apuci sa iei masuri de combatere a problemei, de recapatare a aderentei si - implicit - a controlului. La Audi-urile A6 cu care am mers directia este asa de moale, incat nu exista acel prag de feedback.

Parerea mea este ca acest lucru se datoreaza designului Audi care, pt. a maximiza spatiul interior, impinge motoarele in fata, direct pe punte si chiar in fata ei. Astfel, datorita greutatii prost distribuite, trebuie sa intareasca suspensia fata si sa mareasca gradul de ... interventie ... al servourilor. Cu efectele secundare descrise mai sus, directie ireala si tendinta subviratoare accentuata.

Chiar Clarkson, zicea, la un moment dat, ca, pana la generatia 2008, Audi aveau prostul obicei sa puna motoarele chiar in spatele farurilor :D

Gata, am vb. prea mult :D Go and test the cars. Si vei alege bine doar in acel moment.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@muadDib, foarte avizat raspunsul tau.

@rushenescu, de curiozitate. La ce ii foloseste sotiei tale o masina "destul de voluminoasa" cand poate opta pt. C30 sau S40? Motorizarea... D5? La fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mentionez pentru Victor. O sa fie o masina de familie. Suntem 4 persoane: 2 adulti si 2 copii, iar drumurile pe care urmarim sa le facem o sa fie mai mult in afara Bucurestiului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta am inteles. Dar de ce nu V70 (mult spatiu la acelasi confort) sau V70XC care chiar este masina pt. orice?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0