Sign in to follow this  
Followers 0
mxdady

LONJERON DREAPTA STRAMB

19 posts in this topic

3. N-au sarit air-bag-urile pentru ca impactul n-a fost destul de puternic. Au fost raniti? Sau astfel spus ai fi avut nevoie sa sara air-bag-urile?

Share this post


Link to post
Share on other sites

impactul a fost aproape de 100kmh, masina a fost la un angajat cand a avut loc accidentul, nu stiu prea multe detalii.

In dreapta sunt urme de sange pe boxa

Share this post


Link to post
Share on other sites

sigur ca se poate repara,gasesti un tinichigiu bun,si cu piesela de care ai nevoie,va fi ca noua.

de ce n-au sarit airbagurile? sunt mai multe cauze:

-ca sa-ti sara airbagurile ,impactu-l trebuie sa fie asa de mare, incat deformarile caroseriei sa ajunga la senzorii care declanseaza airbagul (care sunt undeva pe lonjeron),adica lonjeronul sa se deformeze mult mai mult decat il ai tu

din cate vad eu in poza ,nu ar fi trebuit sa-ti sara

-ar mai fi o cauza totusi,poate nu ai airbaguri?,sa te gandesti de unde ai cumparat masina ,daca ai dubii legate de cel ce tia vandut-o?

Share this post


Link to post
Share on other sites

claudiu aveai dreptate, masina nu mai era echipata cu airbag, tot bordul fusese schimbat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nasol,imi pare rau,bine totusi ca nu a-ti patit ceva :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate repara fara probleme :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Caut sa cumpar un alt S60 ieftin zilele astea. Tot negru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate ce gasesti ieftin tot lovite in fata sunt, iti spun sigur ca asta a ta se poate repara, iti pot recomanda si un atelier in Buc. Lonjeroanele daca nu merg trase se pot schimba insa DAR nu mai poti pune baza pe masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca s-a deformat nu mai poate fi adus la aceleasi caracteristici mecanice ca inainte.

o reparatie la rece poate sa-l aduca la forma initiala, insa nu si la caracteristicile mecanice necesare.

domne fereste sa mai fie o lovitura in acelasi loc, ca praful s-alege....

Share this post


Link to post
Share on other sites

La super service-uri de tinichigerie se poate repara. Trebuie niste scule (masini) speciale, de centrat si tras caroseria. Sunt tot soiul de prese hidraulice atasate acestor utilaje care fac jobul. Se decupeaza daca e cazul o parte din lonjeron pe unde se introduc diverse scule de indreptat si iese in final. Dar, asa cum spune Bogdan, nu mai prezinta acceasi garantie ca una nelovita. Daca tu crezi ca la banuti te avantajeaza poti incerca. E un service bun si in Brasov, specialiizat in asa ceva. Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este adevarat, masina nu mai poate fi adusa la aceeasi parametrii.

Acum caut sa cumpar o masina mai ieftina, tot un S60, dar pana am dat numai de smecheri care vor sa traga numai tepe. masini cu fel si fel de probleme ascunse. De o saptamana numai de aventuri si povesti de spus la nepoti am parte.

Caut ceva la MAXIM 7500 de eur, nu imi permit sa dau mai mult in acest moment.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca vinde Vally de la Iasi un S60 . Daca vrei un V70 cu putini km am eu unul, ideea ca Volvo ieftin gasesti in perioada asta fara probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc baieti, am cumparat un S60 D5 in stare foarte buna.

Inca odata va multumesc pt ajutor

Share this post


Link to post
Share on other sites

s-o stapanesti sanatos,si fara evenimente

ps:asta are airbaguri ???;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

s-o stapanesti sanatos,si fara evenimente

ps:asta are airbaguri ???;D

Multumesc!

DA!  ;D

A fost verifacata in service  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

foarte bine ;D,s-o stapanesti sanatos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0