amos25

pompa servo?!...sau!

7 posts in this topic

salutare tuturor ...am si eu o problema la v40-ul meu(D4192T4 19TD 75KW)..l-am aproape de un an si l-am cumparat dar avea o problema care doar acuma ma pune pe ganduri...nu ii merge sorvo-ul si ma chinui cu ea facand manovre pe loc dar ciudat k vara la caldura mare isi da drumul si merge bine,nu stiu sa fie pompa sa fie lichidul servo ?!daca ma poate ajuta cineva si da ii problema k umblu asa cu ea de ceva timp?!

    astept pareri

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu zic ca problemu nu ai dc mergi cu ea asa,atata doar ca tragi tare de volan.dc ai lichid de servo in ea,ai schimbat rolele,cureaua de accesori, e pompa servo.prin eliminare tra sa ajungi la ceva rezultat,vezi ce ai schimbat la ea,si apoi vezi  ce iti ramane.

bafta..........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai mers cu masina si cand nu mergea servo (daca nu a avut ulei)... ar cam trebui sa fie probleme pe la spompa de servo.

Poti urma urmatorii pasi:

-verifica nivelul lichidului de la servo;

-verifica scurgeri ale uleiului de la servo; pe la caseta sau pe la furtune;

-cureaua de la pompa de servo;

Daca nu pierde ulei pe la caseta de directie, o pompa de servo pe curea nu e f scumpa si gasesti si la dezmembrari.

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi-a mai spus cineva sa schimb lichidul servo..si sa pun Shell....faza i k nu se vede deloc scurgeri si lichidu servo ii la nivel maxim!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Despre modul in care poti schimba uleiul servo indicatii gasesti aici:http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,4961.0.html

Intre timp, dupa "sapaturi adanci" am aflat specificatia uleiului pe care Volvo il foloseste la asistarea directiei pt modele noastre : 1161521

In concluzie poti folosi orice ulei ATF DEXRON III F sau G, neaparat ROSU. In nici un caz PENTOSIN CHF 11S (VERDE)!!!

Sincer, produse SHELL nu am cautat insa echivalent pt 1161521 am gasit la VALVOLINE si CASTROL.

Asa cum bine spunea un coleg forumist, dupa ce vei schimba uleiul servo vei ramane surprins... ;)

Best, avx. :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci  azi am cumparat uleiu ATF DEXRON II m-a costa 8 E ...si din pacate nici o diferenta:( trebuie sa schimb pompa....si pe aici unde is eu (nordu italiei ) nu prea gasesc dezmembrari auto dar am sa caut pe ceva situri....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now