Sign in to follow this  
Followers 0
Guest vlad_barosanu

polishul, se merita sau nu?

6 posts in this topic

Am acteva pete la masina mea de culoare albastra, deci se pare k a ajuns pe la ultimul strat. Am primit un sfat sa dau un polish, ca cica reface si stratul de vopsea. Cine stie mai multe de procedeul asta sa ma ajute cu cateva idei pls...k s-o vopsesc nu ma indur inca..

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ti dusa vopseaua,nu are rost sa-i dai polish,numai dc sunt zgarieturi de suprafata merge si e super oki.la polish sunt doua paste cu care se da,dar e valabil daca nu ti dusa vopseaua pana la stratul protector,grund parca ii zice.

bafta.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merita nu se merita, asa este corect gramatical.

Ca sa revenim la intrebare, da merita, eu am facut masina veche si a fost de nerecunoscut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, k vreau sa dau toata masina dak tot o dau, sa nu apara dupa aia pete, iar vopseaua de fapt e insesizabila la vedere doar dupa o spalare se ia pe deget, semn ca in curand se decoloreaza, de asta vreau sa fac preventiv.In mare toti au zis k se merita si k nu sunt probleme ca ar distruge ceva..

Share this post


Link to post
Share on other sites

o sa-ti spun exact ce face polishu,si o sa decizi tu ,ce vei face:

-daca ai lacul de pe masina matuit,zgarieturi multe ,insa nu prea adanci,polishul abraziv+cel da luciu,o sa-i redea masinii un aspect mult imbunatatit,adica zgarieturile o sa dispara in mare parte,si o sa fie mai lucioasa

-daca masina a fost revopsita partial,polishu iti poate atenua diferenta de luciu dintre piesele vopsite si cele nevopsite

- totusi tre. avut grija,pt. ca polishu subtiaza straturile de vopsea si lac de pe masina,si din ce am inteles eu de la tine, acele pete albastre,cand iti speli masina,vezi cum apa se albastreste,deci, ti se ia vopseaua,inseamna ca este vopsea cu lac inclus in ea,si nu cu lac deasupra,ceea ce inseamna ca la o polisare a masinii sar putea sa ajungi la grund,si dupa aia sa ajungi tot la vopsit ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Claudiu a fost destul de exhaustiv in raspuns, deci pot doar adauga:

*mare grija unde faci polishul (vezi cum au iesit alte masini inainte sa te programezi)

*turatia la care seteaza masina (cu cat e mai mare, cu atat inseamna ca le e mai lene si vor sa termine mai repede)

*ce pasta foloseste (vezi ce au ei, daca nu e brand-name, iti sugerez sa iei  tu una, preferabil si in culoarea masinii tale)

Polishul iti poate da un plus de 40% la aspectul masinii, dar daca nu le iese, ramai cu vopseaua subtiata si bonus mii de zgarieturi circulare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0