Sign in to follow this  
Followers 0
Guest cata_78

VA APARE MESAJUL--STANDAR WART DURCHFUREN--??

4 posts in this topic

Am avut acest mesaj cam 3 luni de zile pana i-a dat cineva de capat,in fapt e vorba de o eroare,care poate fi stearsa in munai 3 minute,de catre un profesionist,care stie despre ce e vorba si nu e de la vreo reprezentanta,omul doar se pricepe si costa ca 20 RON.Acest mesaj imi aparea de fiecare data cand puneam contactul si se stergea dupa ce apasam acel buton de resetare(RESET),si aparea iar cand puneam contacul.De mentionat e ca nu imi aparea ca o defectiune(triunghiul rosu sau galben) si intrun final am gasit si omul portivit sa stie ce are de facut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU E VORBA DE NICI O EROARE!!

Masina iti spune pur si simplu ca ai depasit intervalul de service....

Se poate reseta si manual.

http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,4574.0.html daca e dupa 2003 sau

http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,808.0.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e nici o eroare, e doar o reamintire ca se apropie intervalul de revizie.

Profesionist ?? Ca ti-a cerut 20 de RON pe o operatiune postata pe forum-uri ? Operatiunea consta in efectuarea catorva apasari si miscari din butoane, gasesti pe forum, vezi link-urile postate mai sus.

Daca era profesionist stia ca este vorba despre un anunt, nu de o eroare..te-a jecmanit !!!

Eu nu as putea cere cuiva 20 de lei pe asa ceva ? E hotie la drumul mare pentru dumnezeu !.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e nici o eroare, e doar o reamintire ca se apropie intervalul de revizie.

Profesionist ?? Ca ti-a cerut 20 de RON pe o operatiune postata pe forum-uri ? Operatiunea consta in efectuarea catorva apasari si miscari din butoane, gasesti pe forum, vezi link-urile postate mai sus.

Daca era profesionist stia ca este vorba despre un anunt, nu de o eroare..te-a jecmanit !!!

Eu nu as putea cere cuiva 20 de lei pe asa ceva ? E hotie la drumul mare pentru dumnezeu !.

De ce e hotie? Daca reseta din tester, care era diferenta? Este acelasi lucru, ca atunci cand mergi sa-ti schimbe filtrul de aer, care este o operatiune simpla, pe care o poate face oricine, in 3 minute. Te duci in service si platesti, doar ca pune laptopu pe ea, iar programul ii arata ce probleme are masina. Mecanicul apasa 2 taste si atat, iar tu platesti 50 de lei. Aia nu e hotie? De ce judecati gresit? Colegu' a fost prea comod, sa traduca "eroarea" si sa se intereseze ce inseamna si cum se poate rezolva si a apelat la un service, unde a platit pentru rezolvarea problemei si mi se pare absolut normal. Platesti serviciile, platesti sculele si platesti cunostintele altuia. Asta e viata si peste tot e la fel, in toate domeniile. Si eu as fi facut la fel in locul mecanicului. El si-a lasat treaba, pentru a-i rezolva colegului "eroarea" si cum "time is money", a trebuit sa plateasca 20 de lei, care nu mi se pare o suma exagerata, ba chiar decenta.

P.S.: nu sunt mecanic si nici nu am tangete mari cu mecanica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0