Guest dan1

Cauciucuri

13 posts in this topic

Trebuie sa imi schimb cauciucurile si sunt in cautarea unei oferte bune calitate-pret. Nu ma prea pricep de aceea apelez la ajutorul vostru. Am gasit PIRELLI P2500 205/55 R16 91 H ALLWETTER DOT 2005 la 63 euro bucata.Ce parere aveti? Precizez ca sunt un sofer relativ linistit si nu exploatez foarte tare masina. Ma intereseaza doar cauciucuri all seasons. Se potrivesc aceste cauciucuri cu ceea ce am nevoie sau imi recomandati altceva?

Toate cele bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu, celor care si permit, nu le recomand cauciucuri pentru toate anotimpurile, din 2 motive:

1. daca ai cauciucuri bune, de iarna, nu ti mai trebuie lanturi,

2. nu faci nicio economie la bani, pentru ca daca iti cumperi cauciucurile noi, pentru ambele sezoane, te tin si le poti folosi intre 6-10 ani, perioada in care oricum, ai cumpara 2 randuri de cauciucuri si nu te ai bucura de ele la acelasi randament.

Share this post


Link to post
Share on other sites

6-10 ani ?!!?! De unde ? Eu le am de 30.000km (3 ani si peste un an MAXIM le schimb sa nu ajung pe sarme). Si nu sunt ceva prost calitativ, sunt FULDA made in Germany, si nici unghiurile la rotzi nu le am strambe ! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am michelin alpin de iarna si altele, tot michelin de vara.

  â€Dupa 5 ani de utilizare a anvelopelor, aceasta inspectie trebuie facuta cel putin o data pe an.

In caz contrar, urmati recomandarile constructorului privind inlocuirea echipamentului de

origine.

Pentru a fi precauti, daca anvelopele nu au fost inlocuite inainte de 10 ani de la data

fabricatiei si chiar daca nu par a fi uzate, se recomanda schimbarea cu anvelope noi.â€

http://www.michelin.ro/ro/front/affich.jsp?codeRubrique=20060301184833

Sfaturi_Siguranta_MICHELIN_RO_V3.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

6-10 ani ?!!?! De unde ? Eu le am de 30.000km (3 ani si peste un an MAXIM le schimb sa nu ajung pe sarme). Si nu sunt ceva prost calitativ, sunt FULDA made in Germany, si nici unghiurile la rotzi nu le am strambe ! ;D

inteleg ca le vei schimba la 4 ani (40.000 km)

daca aveai 2 randuri, le schimbai la 8 ani (80.000 km).

in 8 ani, oricum dai banii pe 2 randuri. nu i mai bine sa le ai in acelasi timp si sa te bucuri de o mai buna siguranta, la acelasi pret?

2 in 1, nu inseamna calitate. inseamna compromis (deocamdata).

P.S. daca germanii sunt cei mai buni din lume la drumuri, nu inseamna ca fac si cele mai bune anvelope. volvourile, sunt dotate din fabrica, cu anvelope michelin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am doar de vara, Nelu !

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nelu zice ca nu depaseste viteza legala cu mai mult de 10 km/h si , sigur, are grija de directie , cum sa nu-l tina 6-7 ani ?

cauciucurile se tocesc la frine acceleratii si viraje, sau daca n-au presiune corecta. io nu-l vad pe nelu sa uzeze cauciucurile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

... cauciucurile se tocesc ... daca n-au presiune corecta.

cu presiunea chiar nu am probleme pt ca le am umplut cu azot si mentin presiunea constanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am la toate masinile mele roti de iarna si de vara, este cel mai safe asa si nici nu este vreo mare cheltuiala .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauciucurile all season sunt cele mai comode dar nu si cele mai recomandate. Cel mai bine este sa se aleaga cauciucuri dedicate pentru vara/iarna.

Eu pentru vara am Vredestein Sportrac3 care sunt bune, foarte bune cand este apa pe sosea, iar pentru iarna am GoodYear Ultra Grip7, excelente mai ales in zapada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am vazut duminica pe prima tv o reclama la michelin in care spunea ca sunt cele mai â€longeviveâ€.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now