Sign in to follow this  
Followers 0
volvou

cauciucuri spate uzate pe exterior

8 posts in this topic

salutare forumisti. Am o problema la s60-ul meu. anul trecut in primavara, pe dreapta spate mi s-a uzat cauciucul pe exterior. Nu m-am stresat prea tare, ca erau gume de iarna si oricum trebuia sa trec pe cele de vara, crezand ca e defect cauciucul, fiind resapat. Mi-am luat gume noi, de vara...si prin septembrie observ ca si cel din stanga s-a uzat pe  exterior, ca si cel din dreapta. M-am dus la un service, mi-au tras de bratele alea de pe spate si mi-au zis ca-s duse bucsele. le-am comandat noi. acum m-am apucat de desfacut (pana acum n-am avut timp :) ) Am dat jos stanga spate, am tras de bucsele alea...si mi se par ok, cauciucul nu e crapat, sau copt. Cand am desfacut  bratele,am observat un brat care are un surub cu excentric, pentru reglaj. S-ar putea ca uzura sa fi aparut din cauza ca s-a dereglat geometria spate din cauza gropilor? nu m-as apuca sa dau jos tot hamul de pe spate, sa schimb 22 de bucsi numai sa ma aflu in treaba....

Din acel surub se regleaza unghiul de cadere, sau de fuga?

Mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dute sa-ti verifice geometria pe spate pt. ca are doua reglaje si pe spate(cadere si unghi de fuga),de aia uzeaza cauciucurile.Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand am desfacut  bratele,am observat un brat care are un surub cu excentric, pentru reglaj.

Dap, ala e surubul de reglaj. Du-te la un service si fa-ti unghiurile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai am ceva de intrebat...bucsi bara stabilizatoare...se pot cumpara separat...sau vin doar cu tot cu bara. Am vazut ca sunt parca turnate...dar nu vad de ce nu s-ar putea inlocui...

Share this post


Link to post
Share on other sites

bara are bucsile turnate pe ea. Pret estimativ la inceputul anului trecut 250 300 euro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa inteleg ca toti cei care au avut probleme cu bucsi bara stabilizatoare spate au schimbat bara cu totul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da,din pacate ,trebuie sa schimbi bara cu totu.

980ron,gasesti la alex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0