Sign in to follow this  
Followers 0
yonutz_2010

ce motor ar merge

7 posts in this topic

cine stie ce motor diesel de renault ar merge pe 460 ca de al meu pe benzina mam cam saturat  ma facut dami vine sa renunt la marca asta consuma exagerat de mult si nu stiu ce sai mai fac motorul este 1721cm b18ep si este jae cu el cu un plin fac cam 350-400km nu stiu ce sai mai fac si de modelul asta nu am gasit nici un diesel bun ce ar merge de la renault sau de ce alta marca  sau alt model de volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu o sa poti omologa niciodata un motor diesel pe o masina care a avut initial motorizare pe benzina, doar daca faci teste dinamice la RAR Bucuresti si asta inseamna costuri astronomice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca ai dereglat potentiometru CO  ;) . Si eu am patit-o  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti pune motorul de 1.9td, 90cp, D19T266.

Nu trebuie nici un test de dinamica. Singura conditie care trebuie indeplinita, este ca motorul pe care vrei sa il pui, sa fi fost optiune din fabrica pentru modelul de masina in cauza. Conditie ce se indeplineste cu motorul de mai sus.

O sa uiti de consum cu motorul asta; eu merg de 50 de lei motorina, 200km prin oras fara sa ma uit la turometru.

Totusi, e cam mare bataia de cap, sa pui diesel in loc de benzinar. In afara de motor, mai trebuie sa schimbi si instalatia electrica (partea din fata), cutia de viteze, bratul fata/dreapta, tampoane/suporti motor si chiar si ceasurile de bord (daca acum ai bord electronic).

Share this post


Link to post
Share on other sites

si unde as putea gasi un motor din asta bun adi 2727 si cam la ce pret

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti pune motorul de 1.9td, 90cp, D19T266.

Nu trebuie nici un test de dinamica. Singura conditie care trebuie indeplinita, este ca motorul pe care vrei sa il pui, sa fi fost optiune din fabrica pentru modelul de masina in cauza. Conditie ce se indeplineste cu motorul de mai sus.

Corect, m-am interesat mai exact, pana nu de mult se practicau testele in cazul schimbarii tipului de combustibil, acum se poate omologa daca e din aceiaisi gama, insa se pare ca costa in jur de 2000ron.

Inainte de a incerca vre-un transplant, mergi la RAR si intreaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si unde as putea gasi un motor din asta bun adi 2727 si cam la ce pret

Am vazut undeva de vanzare si stiu masina inainte sa ajunga la respectivul parc de dezmembrari. Din pacate nu mai ofer astfel de informatii ce pot fi considerate recomandari.

Am avut ceva probleme in trecut (chiar cu respectiva firma de dezmembrari) si nu doresc sa ma mai implic in astfel de achiziti.

Vezi ca sunt cateva anunturi prin sectiunea Bursa. Poate are xxx_danielle ceva.

Si mai este si www.dez.ro la indemana.

Mult succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0