Roberto

Ce se intampla pe la 40 km/h - Zgomot ciudat in usi

3 posts in this topic

Nici nu stiu cum sa explic fenomenul ce se intampla la masina mea, dar incerc.

Deci de ficare data cand plec de acasa, banuiesc eu ca pe la 40 Km\h aud un zgomot in usile din spate ca si cum le-as bloca de la butonul de pe usa soferului, doar ca nu se blocheaza, nu am activata optiunea de blocare a usilor. Acest lucru se intampla doar diminineata cand plec pentru prima data in ziua aia cu masina.

Pt mult timp am crezut ca zgomotul vine de la pietricele sau ceva, dar multi cu care am mers mi-au zis "Ce s-o auzit", iar eu le raspundeam ca pietricele probabil, asa ca ieri seara m-am pus sa fac un test, si am reusit sa reproduc fenomenul, se aude de parca ai incuia si descuia usile foarte rapid, la aproximativ 40 Km\h.

De la ce sa fie oare ? Ceva mecanism pentru incuierea usilor automat care actioneaza chiar daca eu am dezactivata optiunea de incuiere a usilor in mers ? Si la voi se aude ?

Nu ma deranjeaza dar vreau sa stiu  ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti convins ca e in "usi"? Poate confunzi testul de ABS (se aude un "clanc" scurt) cu altceva....Testul toate il fac si poate fi un sunet care sa te induca in eroare....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu nu nu, ABS-ul il stiu prea bine, ala e la 20Km\h la mine e ceva mecanism in usi 100%, pentru ca e exact acelasi sunet ca si cand blochezi\deblochez usile de la butoanele de pe usa soferului si pasagerului.

Probabil e ceva mecanism pt autoblocare usi, dar deoarece eu am dezactivata optiunea din meniu probabil se auto-anuleaza.

nu e nimic deranjant sau defect, doar eram curios :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now