danielrugina

Recarosare....

23 posts in this topic

Cine imi poate da o solutie fiabila in situatia asta?

Cauza?......

.......................Evitarea unui caine..............................

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu regret,te sfatuiesc sa ta gandesti a recupera ceva din dezmembrarea ei. Eu am patit-o mai usor si inca mai lucrez la ea. Vezi postul meu : "am facut buba" si o sa vezi ca am avut avarii mult mai mici dar mi-au scos peri albi....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mare pacat. :'(

S-a intamplat azi pe pod la Ciurel, nu?

Vezi ca postase un coleg de forum niste poze si informatii cu o firma de dezmembrari pe unde avea si ceva Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De necrezut cate necazuri ai avut cu volvo sa sti ca nu ma asteptam crede-am ca totul e ok acuma cu cutia dar acuma,vad ca ai primit o lovitura si mai mare:(:(:(:(:( da bine ai dat cu masina de a ajuns asa.Regretele mele Daniel. Pt recarosare nu are rost o sa cheltuiesti ff mult dai ce poti de pe ea si restu arunci sau dau la fier vechi alta metoda nu vad .

Share this post


Link to post
Share on other sites

chiar imi pare rau la cat te-ai chinuit la ea. :-[

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe de alta parte, nu stiu cat se merita o recarosare la o masina cu o valoare atat de mica.

Daca cumperi masina o sa te mai coste inca 1000-1500 peste pretul masinii, adusul si recarosatul. La fel si daca o cumperi de aici, ca la noi sunt mai scumpe... aia din link-ul de mai sus, nu cred ca o gasesti sub 1800, fara taxa platita.

Se merita sa dai 3500 chiar si 4000 pe un seria 400 deosebit dar atunci cand dai banii astia pe valoarea masinii si nu atunci cand platesti taxe inca odata cat masina.

Poate ar mai fii o idee sa te orientezi catre o masina gata inmatriculata. De la 2500 in sus gasesti si volvo (850-uri).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mare pacat,sincer imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat,Daniel,ai pus suflet si te-ai atasat de masinuta ta si de aia vrei sa-i faci recarosare,dar trebuie sa chibzuiesti bine si sa gasesti solutia optima.

                                                        Multa bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am plecat de la semaforul de la crangasi pe banda a 2-a...

odata cu un motociclist...

La prima curba(inainte de pod ciurel)a iesit un caine de pe linia de tramvai...am evitat cainele trecand pe banda 1...

motociclistul venea tare din spate iar eu ii taiasem fata...

ca sa evit sa intre in mine am trecut inapoi pe banda 2 moment in care motociclistul a trecut vajaind pe langa mine iar atunci eu am intrat in derapaj...am intrat in bordura si am sarit in parapetii de la tramvaiul 41 cu farul stang...la impact m-am rotit,am luat si farul din dreapta...masina s-a inclinat pe 2 roti(dreapta)am mers tarsait...m-am intors ...am luat urmatorul parapet cu coltul dreapta sus al parbrizului mi s-a spart geamul ... bara spate s-a proptit cu partea dreapta in bordura so atunci am ramas stabil doar pe dreata spate...

M-a aruncat spre parapetul de margine si cand am ajuns inapoi pe sol ma redresat-o ramanand pe banda 1 fix pe pod...

Chiar daca in urmatorii 5 ani nu imi mai iau masina...urmatoarea tot sigla volvo o va avea...

Daca nu era volvo nu mai eram cu voi aztazi....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adevarul e ca din ce descrii tu, Volvo chiar te-a salvat.

Seria 400 este recunoscuta pentru stabilitatea oferita fara nici un dispozitiv electronic. Masina a fost foarte bine studiata cand a fost proiectata si are centrul de greutate f jos. Datorita caroseriei usoare si puntilor fata/spate grele, e genul de masina care pica in picioare, asa cum defapt era si reclama originala... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am la discretie ... un credit de 2500 euro...ceea ce nu e tot...recent mi-am luat si casa...nu dispun de bani momentan...daca o tin 6 luni pe tusa as putea sa o fac...zic eu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

da cam ce viteza ai avut? cam mare pt zona respectiva, daca a fost si motociclistul aproape de tine! 80-90? ce mai iti place senzatia. imi pare rau de ce sa intamplat. sincer. dar daca in loc de balustrada era un gard viu si duoa el un grup de copii? stiu ca o sa ma balacariti dupa acest mesaj, dar mai ganditiva si voi inainte de a pleca de acasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut

si eu ma uit cu parere da rau pt intimplarea nefericita

daca te ajuta cu ceva ,,sc legend ,, soseaua fundeni ,inainte de spital

aduce din olanda /germania si dezmembreaza .poate gasesti piese la pret bun .

am mai gasit una alba ,neinscrisa prin judetul alba ,la 500 euro .era anuntul pe bestauto.ro

toate cele bune

Cristian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pacat -pacat...dar a mai facut cineva recarosare?Ce implica asta si care sunt conditiile?Se paote schimba culoarea masinii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pot lua actele de la 440 meu sa le mut pe un 460?Daca se poate(desi ma indoiesc)cum ii zice la operatiune?Tot recarosare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca se numeste infractiune mai Daniel, nu poti muta actele asa cum vrei tu, masinile au serie si modificarea ei este infractiune, recarosare se poate face numai la Volvo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now