Sign in to follow this  
Followers 0
Cristi

CUTIE VITEZE

5 posts in this topic

AM O PROBLEMA CU CUTIA DE VITEZE(IN 5 TREPTE) LA UN V40 DIN 2000 PE BENZINA.NU IMI INTRA IN TREAPTA A CINCEA. AS VREA SA STIU CE S-O FI DUS LA EA...SE POATE REPARA? E POSIBIL SA SE EXTINDA PROBLEMA SI SA NU MAI INTRE CU TIMPUL SI IN ALTE TREPTE DE VITEZA? CAT DE GRAV E? IN CE MASURA MA AFECTEAZA? CAT E O CUTIE DE VITEZE NOUA?

Share this post


Link to post
Share on other sites

verifica timoneria (angrenajul care transmite miscarea de la maneta de viteze la cutie) sa nu ai aiba joc pe la bucsile de cauciuc....asta e primul lucru pe care il verifici....daca timoneria e buna, atunci cauti pe la sincroanele din cutie....

Share this post


Link to post
Share on other sites

probabil un sincron s-a dus. orice se poate repara,dar la noi e mai greu cu mecanicii care sa faca treaba buna la asa ceva.  mai bine , daca va fi cazul , cauti o cutie sh, pentru ca noua e scuuuuuuuuumpa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

casmin are dreptate. dupa ce elimini cauza bucse timonerie ramane cautatorul de la cutie sau furca (nu stiu denumirea exacta) care sigur are un joc de la uzura. cauta in vadis si daca gasesti cod pt. furca/cautator mai trebuie sa gasesti un mecanic bun, pentru ca piese gasesti la Alex pe comanda.

la mine nu a mai intrat in a I-a dupa ce nu a vrut in a V-a dar am avut si un carait la schimbat in a 2-a. am rezolvat doar caraitu' (schimbat sincron) si bucse timonerie ca de restul nu am aflat la timp si nici mecanic nu am avut.. ca doar locuiesc pe planeta romania. :)

daca vrei sa incerci (l-am gasit pe internet) este unul din Cluj care repara cutii: 31 decembrie nr 133 Tantau Daniel 0742688168.

bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

va salut pe toti cei ce purtati volvo. poate nu am nimerit prea bine topicul... ma gandeam daca pe masina mea v40 din 03.2000, nu as putea pune 6 trepte... e cineva dispus sa-mi raspunda? multumesc!

sigur nu-l nimerisei....

Edited by iulirx
post mutat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0