driv3r

problema frane S60?!!

9 posts in this topic

In ultima vreme (juma' de an) am observat un comportament ciudat al masinii cand franez pe autostrada, la viteze mari. Atunci cand franez de la 120-130 km/h, indiferent de forta cu care franez, totul e ok nu se intampla nimic deosebit. Cand creste insa viteza si franez (peste 150-160), masina tremura destul de tare(pana scade viteza) si se aude un zgomot de la roti, dar doar pentru cateva secunde. Discurile sunt ok si relativ noi, au fost schimbate de 30-40k de km, nu prezinta o uzura pronuntata. Sa fie discurile ovalizate, placutele pe terminate, roti descentrate sau ce-o fi ? Aveti vreo idee ? La viteze mici nu se simte nimica cand franez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acelasi lucru il pateam si eu, peste 130-140km/h... Concluzia -> discuri ovalizate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

de asta imi era frica si mie...dar care sa fie ovalizate...ce fac le schimb pe toate 4?  :'(

Share this post


Link to post
Share on other sites

in afara de discuri,se mai poate sa fie si de la roti,ori sunt dezechilibrate ,ori de la cauciucuri.

innainte de toate,dute la o vulcanizare mai cat de cat,si verifica rotile,si dupa aia schimba discurile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am patit si eu si toti mecanicii ...Discuri ovalizate!.....Pana la urma s-a dovedit ca aveam gentile indoite (ma rog nu de genul sa se vada la ochi), m-am dus la un atelier de indreptat genti de Al si s-a rezolvat cu 80RON.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Discurile tremura la orice viteza si se cam simte in pedala vibratia. Pot fi alte 3 cauze; jante strambe, cauciucuri dezechilibrate si nu in ultimul rand bucsele de la brat duse. La mine au fost toate 3, cu bucsele am rezolvat, jantele mai trebuie "ajustate" si cu ocazia aia si cauciucurile echilibrate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmmm....o sa merg prima data la un echilibrat de roti, eventual dezdoit jenti...ciudat e ca in pedala nu simt absolut nimic.

Doar masina tremura cand franez la viteze mari si se aude un huruit asa intermitent, dar nu prea tare. Multumesc oricum pentru sfaturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am cam aceiasi problema dar este de la roti 100% .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai mult ca sigur ca e de la jenti. Mare atentie cind mergeti prin noroaie. Se depune jeg pe intriorul jentii, se usuca si apoi pe asfalt tremura de zici ca se rupe masina. O simpla spalare rezolva problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now