nicu_v85

motorul nu trage

40 posts in this topic

Pai ma intreb si eu ca simplu cetatean nu era mai bine 1000 euro de la midnight?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si manopera nu o mai pui?

Este corect pretul cu tot cu manopera in service Volvo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

da` ce, ca sa scoti/pui o turbina trebuie sa te duci in service ?  ;)

Cu aia 700 de euro pe manopera imi chip-uiam ECU-ul  :D

nicule, daca tu esti multumit, asta conteaza.

:-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am zis ca nu e corect pretul. Dar 1000 e era turbina noua cu garantie si pentru montaj se putea merge la un service sau chiar reprezentanta volvo (30euro/ora manopera - nu cred ca dureaza douazeci si ceva de ore sa montezi o turbina). Insa asa cum zice matrixxx conteaza sa fii tu multumit si sa nu mai ai probleme cu masinuta. Am scris asta caci am vazut ca mai ai un topic cu alternatorul stricat si banuiesc ca nu ceri sfaturi doar ca sa ajungi cu masina la reprezentanta. Dar fiecare dupa punga lui. Si eu daca mi-as permite nu as repara nimic, as pune numai piese noi.

Sper ca nu te-am ofensat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Nici o problema, ;D

  Am uitat sa spun ca am mai schimbat o turbina la "mecanici" si dupa o tura s-a dus dracu... (turbina era luata din spania, second hand, norocul meu ca era in garantie si am primit banii inapoi...) asa ca nu m-am mai riscat cu mecanicii nostrii...

    Am uitat sa scriu ca au schimbat tot ce intra in turbina, surubele, piulite, conducte.... tot.

  + ceva ulei in cutie.

  Da, acum sunt multumit de motor, dar mi-e cam dor dupa bani (nu prea imi permit interventii dinastea la service) si in legat cu alternatorul nu o sa merg la reprezentanta ;D.

    Acum asta e. Trebuia facuta. Sper sa nu mai ajung pe la reprezentante....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mii si mii de scuze, pretul platit la reprezentanta a fost asta: Citat de la unguri    "The service and the parts without the errors, 1585 Euro. this price is more with 162 Euro but we didnt know that the oil  not enough in the transmission and we needed more parts ( gaskets and oilpipe)".

  aprox. 1700e m-a costat toata afacerea. (platforma dus, cheltuieli proprii...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mergea rau tare masina cu turbo-ul stricat.

Nelamurirea mea e....daca ti se defecteaza turbo-ul si nu ai bani sa il repari momentan, poti circula asa cu masina, cu turbo stricat, se mai pot strica si alte piese inafara de turbo si cum merge masina fara el, cat de rau....?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Masina merge normal, doar ca nu are sprintul acela de te baga in scaun la plecarea de pe loc...

  Se intinde mai greu, eu cu turbina dusa am prins si 170 km\h dar la drum intins...

  Daca bagi piciorul in ea pana in podea trage si atunci (nu stiu daca doar la a mea, care mai avea un turbo sau la toate) dar totusi nu ca si acum cand sunt amandoua...

  De stricat nu stiu daca se mai strica ceva... nu am mers mult cu ea asa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

cand ti-au schimbat turbo-ul, ti-au schimbat si intercoolerul cu unu nou, sau nu?ca cica asa e recomandat sa se skimbe si intercoolerul cand se skimba turbo.....eu asa am auzit, nu stiu sigur asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are nici o legatura una cu alta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut poate ma ajutati si pe mine cu o problema....am un volvo s80 2.5 tdi an 1999 si de ceva timp nu imi mai trage cum trebuie.... peste 2000 de turatii nu se mai simte "svâcul" ala de la turbina...erori pe ea nu am sau martori aprinsi in bord. Am schimbat debitmetru, am vrificat vaccumurile de la turbina si EGR, functioneaza...dak m-ati putea ajuta cu un sfat v-as fi recunoscator

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare , 2.5 tdi este motor de audi , cel mai simplu iti rezolvi problemele legate de motor pe forum audi . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da stiu motoru e vw-audi, dar ma gandeam ca ma poate ajuta cine de aici care poate a avut o problema asemanatoare...oricum multumesc pt sugestie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate te ajuta si aici cineva , dar mai repede gasesti  raspunsul la audi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now