nicu_v85

Telefon & CDplayer

25 posts in this topic

Stie cineva cum functioneaza telefonul?

Am un S80 din 1999 ce are si tel...

cand il aprind de la buton imi apare un mesaj: please insert sim, problema e ca nu stiu unde sa introduc sim-ul...

daca ridic receptorul si ii dau volumul la max se aude un fasit...

La un prieten am vazut ca avea undeva, mai jos de taste o clapeta mica care se scotea si se introducea sim-ul (la al lui suna la 112 si fara sim, e drept masina e din 2004).

M-am uitat si pe la receptor si nu am observat nimik.

cunoscatorii..., ceva sugestii????

A, cand introduc orice CD imi arata un msg, CD error. Ce as putea sa fac?

Casetofonul se poate schimba? Ceea ce nu prea  cred pt ca ar trebui schimbat cam totul...

Stiti ceva?

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

La un prieten am vazut ca avea undeva, mai jos de taste o clapeta mica care se scotea si se introducea sim-ul (la al lui suna la 112 si fara sim, e drept masina e din 2004).

in clapeta respectiva se pune cartela. e posibil sa nu o ai. e vreo 70 RON,nu-i asa MC?  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am auzit in treacat de la seba747, sim-ul se introduce undeva IN PORTBAGAJ !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine este in torpedo. Nu strica sa verifici!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La partea cu "CD ERROR", incearca cu un CD original si vezi daca merge. Nici la mine nu merg toate cd-urile facute de mine. Unele merg, altele...CD ERROR. Presupun ca ai incercat cu track-uri si nu cu mp3, sau alt format. CD-urile originale au mers toate pana acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la cd-urile contrafacute ;D e baiul, si la mine face asa.

Solutia e urmatoarea : Foloseste cd-uri marca traxdata si scriele la maxim 8x.

Exact dupa ce il introduci si scrie loading sau ce, apasa pe sagetile de selectare melodie ( >> si << ) ca sa sara de ex la ultima melodie ( il si auzi cum citeste ) si asa il pacalesti. Asa merge si la mine, unele merg desi nu sunt originale, altele trebuie neaparat sa le "pacalesc".

Sim-ul la S40\V50 e in torpedo intr-un motz ca si la iPhone, in partea stanga, la tine nu stiu, cauta ca trebuie sa il gasesti :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit.

Phone Box-ul unde bagi SIM-ul se afla in spate pe mijloc. Credca se acceseaza prin portbagaj.

Am atasat un PDF cu poze ( poza nr 6 ) si mai multe detalii despre telefon.

ACE - 1.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci mult, am sa verific chiar acum....

Ma bucur ca fac parte din comunitatea VOLVO

Share this post


Link to post
Share on other sites

De cand am fost la diagnosticare si am pus-o pe tester nu imi mai apare ceasul (ora) din bord...

Imi spune si mie cineva, va rog , cum il pot regla?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit.

Phone Box-ul unde bagi SIM-ul se afla in spate pe mijloc. Credca se acceseaza prin portbagaj.

Am atasat un PDF cu poze ( poza nr 6 ) si mai multe detalii despre telefon.

Roberto mai ai ceva scheme de la volvo s80, an 99, motor 2.8T6, (ex. cum se pune cureaua de distributie, cum ai atasat cea de la tel) sau sti de unde as putea downlada?

Alti detinatori?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este este, zimi ce te intereseaza !

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Cu bunavointa voastra am gasit unde se introduce cartela pr tel...

era in porbagaj in mijloc deasupra.

Doar ca se pune cartela cu tot cu plasticul acela (tip romtelecom)

  Merci Roberto in special...

  Mare e familia VOLVO ;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

am reusit, se roteste de butonasula ala... si asa se regleaza.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

stie cineva daca este posibil sa imi conectez un iFone la sistemul audio (sa nu mai ascult doar un Cd cu 18 melodii), sa am de unde alege :D, (cd player-ul inca imi face figuri).

Daca da, cum? A mai adaptat cineva ceva la sist audio?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi ca in magazinele de specialitate trebuie sa gasesti o caseta cu ajutorul careia poti adapta la casetofonul masinii ori ipod ori mp3...eu am asa ceva in masina,insa mie mi-a dat-o un prieten care a venit din italia..deci nu stiu cat ar putea costa la noi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

da nu e mai simplu un mic modulator fm? costa in jur de 80 ron + un memory stick si acolo pui ce muzica vrei tu si pur si simplu asculti la radio pe frecventza emisa de aceel modulator. asa numai ai probleme ca sare cdu sau ramai fara baterie..modulator il bagi in bricheta masini si in el se baga memory stick...preturile difera ca si functiile acestuia... eu zic ca asa e cel mai bine si simplu mod !

19406525-1-500_500.jpg

modulator_tel_black_mica.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se aude prost... s-a mai discutat pe forum, foloseste optiunea "search" cu "cel mai bun modulator fm". Concluzia a fost pro un SoundFly !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now