contdezactivat

Ce anvelope aveti trecute in talon?

38 posts in this topic

In CIV la actuala masina imi scrie 185x60 82T sau 175x65 80T (ambele pe 14").

Dar la alta masina pe care o am in CIV (acelasi model), este trecut 185x65!

Vreau sa imi fac directia si sa trec la gumele de vara.

Va rog postati si voi dimensiunile, poate ma elucidez.

Inclin sa cred ca 185x65 este dimensiunea corecta si nu 185x60...

Merci!  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

165/70 R 14 Aceste 2 marimi le am eu trecute in talon.

175/65 R 14

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc tuturor.  :-*

E cam clar... din moment ce se merge din 10 in 10, aka 195x55 205x45...

185x65 o sa pun.

...Cred ca r fi interesant de facut un topic cu prostiile care le trec astia de la RAR in CIV si in talon.

Sa ne minunam de ce rezolutii pot da, pentru aceeasi masina...  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

195/60 R16 90V sau 205/55 R16 90V

sau

205/50 R17 90V

215/45 R18 90V

Actual am 205/55 R16 90V

Share this post


Link to post
Share on other sites

185x60 r14

165x70 r14

si in carte origi mai era trecut

195x55 r14

eu am pus 195x65 si sare parca e o minge.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In taloanele noi europene nu mai este trecuta nicio dimensiune la anvelope. Nu stiu cat costa preschimbarea dar cu siguranta ar merita ca sa scapati de bataia asta de cap

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut am pus jentile astea dar ma incurca pt ca eu et 24    185/55/15  si acum vreau sa le schimb cu altele cam la fel tot bbs dar pe 14

post-1756-12877863189734_thumb.jpg

post-1756-12877863191219_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea am inteles... Poti repeta, te rog? Folosind eventual si semne de punctuatie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine vrea 5 roti cu gume cu tot pt seria 4xx pe 14" le gaseste la bazar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in legatura cu dimensiunile anvelopelor,pierdeti talonul,faceti-va altul nou,ptr ca in cel nou numai scrie dim.anv,este alt format,pinc. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, este un mirific format care nu intra in niciun fel de portofel !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e cu talonul!!iti poti pune si de 205 k nu conteaza numai sa mearga!!

eu unu am 185/55/R15 SI se gasesc greu la mana a 2 a k noi costa ceva!!!am avut de 195/50/R15 dar ma rupeau p drumurile noastre,asa k le am schimbat.

app.......cum pot pune ceva poze cu masina pe site??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand editezi, ai in partea stanga, jos, "Optiuni aditionale". Da click si baga mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat amenda 240 lei , 4 puncte penalizare si certificat luat pana schimb anvelopele conform datelor din talon,respectiv 175 R14,cu toate ca masina a avut decand e ea 185 R14 Banuiesc ca pe certificatul vechi erau mai multe optiuni (175,185,195,),dar odata cu schimbarea certificatului (am cumparat masina acum un an},s-a trecut numai varianta cu 175.

Amenda ca amenda,dar sa cumpar acum 5 anvelope 175 R14 (sa renumt la cele de pe masina care sunt f. bune dar sunt 185),pentru a obtine certificatul in termen de 15 zile mi se pare aberant.

Amenda am luat-o la Nicolae Balcescu ,la intrarea in Bacau.

  Cum vi se pare,am sa fac contestatie,si am sa apelez la RAR pentru a-mi trece si optiunea cu 185.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat amenda 240 lei , 4 puncte penalizare si certificat luat pana schimb anvelopele conform datelor din talon,respectiv 175 R14,cu toate ca masina a avut decand e ea 185 R14 Banuiesc ca pe certificatul vechi erau mai multe optiuni (175,185,195,),dar odata cu schimbarea certificatului (am cumparat masina acum un an},s-a trecut numai varianta cu 175.

Amenda ca amenda,dar sa cumpar acum 5 anvelope 175 R14 (sa renumt la cele de pe masina care sunt f. bune dar sunt 185),pentru a obtine certificatul in termen de 15 zile mi se pare aberant.

Amenda am luat-o la Nicolae Balcescu ,la intrarea in Bacau.

  Cum vi se pare,am sa fac contestatie,si am sa apelez la RAR pentru a-mi trece si optiunea cu 185.

Faci contestatie degeaba,scrie in cartea de identitate 185 /65/14,sau  doar dimensiunea identica din talon?daca te duci la Rar cu cartea de identitate si ceri adaugarea altor dimensiuni de  anvelope, se poate numai sa fie dimensiuni similare la 440,si tot trebuie sa schimbi talonul si in talon numai scrie nimic despre anvelope.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut cu respect pe d-voastra fericiti posesori de volvo!

Am o rugaminte . Pentru a-mi trece pe talon La RAR optiunea de anvelope 185/65/14 alaturi de cea de 176/65/14 au nevoie de confirmarea scrisa de la reprezentanta volvo ca la masina  pe care o posed ,respectiv model 460 GLE injectie /90 producatorul ofera posibilitatea de a opta din cele doua sau trei variante pentru una din ele.

Pe scurt eu masina am luat-o cu anvelope 185/65/14,asa a circulat fostul proprietar,asa a luat-o si el de la altul,dar in cartea de identitate e trecuta tipodimensiunea 175/65/14.

Cine are acelasi model de volvo si are mai multe tipodimensiuni in certificat?,cine are ceva scris de producator in cartea tehnica a masini ,please help!

                                                                                                            Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut . La mine a fost invers , in certificat aveam 185/65/14 si pe masina erau 175/65/14 . Intre timp le-am schimbat conform cu certificatul . Cauta sa cumperi 4 anvelope SH pina iti recuperezi certificatul  ;) decit sa treci prin birocratia RAR-ului . Bafta .

P.S. In certificat nu am trecut decit 185/65/14. Carte tehnica nu am .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar anvelopele erau abia schimbate de fostul proprietar cand am luat volvo acum un an,nu-i pacat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now