contdezactivat

Ce anvelope aveti trecute in talon?

38 posts in this topic

Cred ca le-a pus mai mici sa consume mai putin . Centimetrul ala in plus conteaza ( de la 175 la 185  ;) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi tu, avem cam acelasi tip de volvo,difera anul si prea putin constructiv,la mine sunt trecute 175,la tine 185.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Necunoscute sunt caile DOMNULUI ( VOLVO CAR )  :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Sa stii ca poate fi legat de anul de fabricatie... La mine la V40 pana in 2000 erau 195/55/15 iar dupa 2001 erau 195/60/15... Si asta pe toate site-urile de vanzari cauciucuri...

    Pe de alta parte, Bachus face ravagii printre RAR-isti ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este buna cred si varianta cu preschimbarea cu un certificat tip nou ,cine stie / ,dar am inteles ca se face verificare pe calculator si tot nu scapi de stigmatul tipodimensiunilor gumelor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma despart greu de anvelopele de pe masina dar pana la urma cred ca ma zbucium degeaba, ca nu am sanse sa mai circul cu gumele astea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai pana la urma, nu ai schimbat talonul, cu tipul nou asa cum ti-au recomandat colegii?

Eu circul de 3 ani cu 185x65 (asa cum am inteles ca ai si tu) si nu m-a intrebat nimeni de "sanatate".

Lista cu cauciucuri agreate de producator am postat-o cateva pagini mai in spate... restul sunt "mituri urbane".  :police:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am noroc ca broasca par,numai mie m-i se putea intampla ca dupa ce am prezentat toate actele in regula sa dea organul roata masinii sa-mi caute pricina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am noroc ca broasca par,numai mie m-i se putea intampla ca dupa ce am prezentat toate actele in regula sa dea organul roata masinii sa-mi caute pricina

Cred ca daca imi faceau asa ceva, ma luam de ei ca la usa cortului. Nu aveau cu ce sa isi faca PLANUL de amenzi pe luna respectiva? Hmmm... Abia astept sa imi faca un militian un control "amanuntit" si stiu ca nu am gresit cu nimic  :violent1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noroc cu taloanele noi ca nu mai scrie dimensiunea anvelopelor :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema este foarte ciudata: la noi la rar ca la nimeni.... Masina mea a fost echipata exact cum scrie in cartea de prezentare 195/55/15(sau ceva de genul acesta -cartea este in masina si nu am chef sa ies la ora asta) iar in CIV mi-au trecut cu totul alte dimensiuni pe care nu stiu de unde le-au scos, noroc ca inginerul de la RAR inainte de a da datele la procesat a binevoit sa se uite la anvelope si la mentiuni in CIV mai sunt trecute  si alte doua dimensiuni, printre care si cea din cartea de prezentare a masinii. Mai pot sa spun ca la un 340 luat de piese in cartea de Germania erau trecute dimensiuni de 175 si 185 iar in a mea doar 155. Ciudat nu...!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e ciudat de loc ,am un coleg care avea pe certificatul de inmatriculare a renaultului pe care tocmai il achizitionase 3 optiuni la tipodimensiunea anvelopelor,toate pe 14. Odata cu schimbarea actelor pe numele lui cei de la RAR nu numai ca i-au redus doua optiuni dar au trecut o tipodimensiune pe 13.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua rog posesorii de volvo 460 GLE injectie ,an 90 care au alte tipuri de anvelope decat 175/65/14(eventual 185/65/14),rog sa semnaleze asta

post-1874-12877865412727_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now