BogdanG

Consum aberant de mare XC70 D5@163Cp

86 posts in this topic

E "decat" de croaziera! La Cluj avem 3 benzi pe sens doar pe bulevarde cu sens unic! :laughing7:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Bucuresti avem 3 benzi pe sens doar pe Kiseleff, ca pe restul bulevardelor sunt masini parcate si raman doar 2 benzi sau una si in unele cazuri doar linia de tramvai :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

8.5% este consumul mediu dat de producator dar conteaza cat ai mers afara si cat ai mers in oras, daca ai mers numai 10% urban atunci e multisor .

Eu unul nu sunt deloc multumit de consum pt ca un XC90 D5 EURO4 consuma 11% urban, adica mai putin decat scot acum cu XC70-ul .

XC70 este un derivat al V70, nu poate fi comparata cu XC90; acesta din urma,probabil, a fost gandita si pentru depasirea limitarilor intampinate la transformarea unui combi intr-un combi crossover. Unu-i E4 altul este E3, iar amandoua merg cu motorina romaneasca...

Pana la urma, nu-i asa, XC70 are multe alte lucruri frumoase ce merita savurate, povestite, nu consumul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu tot sunt suparat pe consum la XC70 :D

Cred ca ma apuc de ecotuning la D5 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consum V70 2005 d5 163 cp MT pe ultmii 16300 km pe bord 4.9 l/100km viteza medie 60 km/h. Real 6.2L/100km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici se discuta de consum la XC70 nu la V70 iar consumul din bord este o inchipuire nu unul real .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut ce se discuta, stiu sa citesc, am facut doar o paralela cu V70

Share this post


Link to post
Share on other sites

V70-ul este mai usor si are tractiune fata, este normal sa consume mai putin .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa 12300km avem consum de 8,4%; in ultimii 4000km am trecut la anvelope de vara (Nokian I30), iar consumul in perioada asta este de 8.31%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi se întâmplă ceva... frumos cu XC70-ul! Zici că întinereşte, 1003km cu un plin de motorină, majoritatea exterior, 100-150km prin oras. Astă vară, în acelaşi regim, 6,7-6,8%.

421300km, d5 automat awd, anvelope all season, ulei 5w30 Castrol, motorină standard Petrom. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar ca intinereste :D 

La XC70-ul de serviciu am reusit un consum mediu de 10% . 90% urban, eu zic ca e bine fara de 12% cat avea celalalt . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now