Sign in to follow this  
Followers 0
ValiU

Cum demontez bara fata

13 posts in this topic

Intreb si eu. E mai usor decat sa citesc :)

Vreau sa demontez bara din fata ptr a avea acces la radiator partea de jos.

Datorita drumurilor extraordinare din patria noastra draca partea de jos a radiatorului e "matuita".

Multe multe multe pietricele au strambat elementii ptr racire

As vrea sa demontez bara iar in partea din spate as vrea sa pun o plasa de plastic mai rezistenta ptr a prelua din milioanele de pietricele care intra pe acolo cu viteze incredibile.

Cum pot demonta bara cat mai usor? Din ce am vazut e prinsa cu un fel de "nituri" de plastic care cred ca or sa se strice. Par a fi de unica folosinta.

Daca da....

De unde le pot cumpara?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sal.eu am pus o bucata de grila de la o bara de logan dupa ce am decupato dindui forma prizei de aer din bara de la Volvo si am prinso in spatele grilajului original din bara cu 4 bride de plastic(vezi foto).Daca te ajuta idea poti sa o aplici si tu fara a demonta bara eu am puso luind jos priza de aer dintre faruri.Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dap

arata binisor si tinand cont ca e destul de in spate.... nu se prea vede....

eu as vrea sa reindrept si toate tablitele alea care s-au strambat.....

e o munca de sclav (am mai facut asta pe un radiator .....) dar cred ca merita

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut vali,

daca te hotaresti sa dai jos spoilerul din fata , cand  vii la motru iti arat eu. :) se da foarte usor. si eu tre sa-l dau ca am dat intr-un caine si s-a bulit  un pic farul stanga, rasufla si se abureste cateoadata, tre sa-l kit-uiesc pe la garniturile alea !

:yahoo:

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai si pe mine de ce nu ma invita la botez ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt caaaaa..... te-ai "rupt" de noi mai Aline... :(

Asta e....

Eu o sa vin joi seara, deci vineri ma gasesti acasa daca vrei.......

O sa incep de dimineata pt ca o sa imi ia probabil 2 ore indreptarea miilor de tablite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand nu e un radiator acolo, sunt 3 in ordinea:clima, intercooler, radiator apa (daca nu ma insel). Daca te roade tare pentru inderpta aripioarele trebuie date jos toate si se lasa cu incarcarea sistemului de climatizare cu freon, pierderi de ulei de compresor etc etc, cu alte cuvinte iti complici viata inutil. Suprafata expusa nu depaseste 20% din totalul suprafetei si in primul rand, daca e sa aiba masina vreu simptom va suferi clima. Tu incercand sa inderpti pe acolo risti sa faci un mic por din cauza caruia sa incarci clima in fiecare luna. Nu uita ca aluminiul in timp se oxideaza si masina ta, ca si a mea nu mai este chiar noua ;). Daca chiar vrei sa incerci sa nu spui ca nu te-am avertizat.

Good luck!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap stiu....

Ai mare dreptate...... o sa vad.....

Ma gandesc totusi ca acele pietricele au lovit chiar si cu 150 km / h si nu l-au spart pe cand eu cu un patent cu varfuri turtite......

o sa vad cat de complicat este...... oricum saracutza nu cred ca mai face ventilare prin partea de jos.....

PS de ce oare nu putem da in judecata administrarea de drumuri....

Rovinieta platim insa conditii..... ioc

Share this post


Link to post
Share on other sites

I know sa-i f**, de cate ori dau intr-o groapa le umplu frigiderele de carne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai kadudu,  biomedical group?  cu ce te ocupi daca nu deranjez cu intrebarea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu deranjezi ;)

Sunt medic si am o firma de servicii medicale (un laborator de analize medicale mai precis).

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu-s farmacist, dar am o farmacie . sotia mea este :)  de aia te-am intrebat .  ce analize faci acolo ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0