Sign in to follow this  
Followers 0
Guest mariangoia

DIRECTIE

11 posts in this topic

am fost la o verificare,si mecanicul mi-a spus "joc bielete directie-partea de la caseta" este o defectiune grava?,se gasesc bielete?tot atunci a zis ca o bucsa de la caseta de directie este tocita si joaca.se mai poate repara ceva sau treuiesc inlocuite cu altele noi?secondhad-ul este o solutie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbi bieletele si bucsa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am fost la un mecanic,a demontat caseta ,a uns pe acolo,a montat-o si a strans cat a crezut el ,jocul din caseta a disparut.bieletele urmeaza sa le inlocuiesc,am avut alte treburi si nu am avut timp sa ma ocup.o bieleta costa cam700 00.asa ca nu pot spune ca am rezolvat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am fost la o verificare,si mecanicul mi-a spus "joc bielete directie-partea de la caseta" este o defectiune grava?,se gasesc bielete?tot atunci a zis ca o bucsa de la caseta de directie este tocita si joaca.se mai poate repara ceva sau treuiesc inlocuite cu altele noi?secondhad-ul este o solutie?

jocul apare repede..casetele de volvo 340 sunt slabute...bucsele se fac din teflon( se gaseste usor)...apoi prelucrezi teflonul pe strung...schimba si rulmentul de la caseta...se gaseste usor

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut tuturor!!! Cand am cumpar masina, am avut probleme cu cuplajul elastic de la axul volanului, care face legatura intre axul volanului si caseta de directie, mergea un sfert de tura in gol, dupa acea actiona directia rotilior. am cautat peste tot si nu am gasit, dar am rezolvat problema. Am luat 2 bucse de caseta din cauciu de la RENAULT CHAMADE, seamana cu cuplajul elastic volan de la dacie. Si am facut la strung 4 bucse ca se le lipesca si am luat patru surubri cu ghidaj de 8 mm. se potriveste perfect, tine si e in siguranta

Share this post


Link to post
Share on other sites

...eu cred ca nu tebuie sa intri in panica...bucsa e din cauciuc si o gasesti la Volvo Romania cateva sute pana in 300.000 lei; bieletele se inlocuiesc sunt destul de scumpe noi dar se pot repara langa Gara Obor fac treaba foarte buna...sunt de incredere...succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal am si eu o intrebare unde este volvo romania ca as avea mare  nevoie de bucsile de la tiranti bielete antiruliu bucsa de la caseta aceea de cauciuc ms sal si numai bn

Share this post


Link to post
Share on other sites

..sub podul de la Otopeni...mergi cu talonul si gasesti ce-ti trebuie...bafta...si de aveti nevoe de cabluri ( frana mana,acceleratie, ambreiaj,kilometraj) se gasesc noi nu la "preturi de volvo" bineinteles!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal spuneti-mi si mie unde gasesc cabluri de frana de mana am vazut ca a scris cineva ca costa 50ron unu mar interesa !!!mersi sal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0