Vvolvo

Turbina V50

5 posts in this topic

  Am o problema pe care as vrea sa o expun:

Mi-am pus la punct masina  am inceput sa circul cu ea insa am constatat ca trecind de 150-160km/h imi apare mesajul" motorsytem service spoed"="sistem motor  urgent in service" si viteza este limitata iar turatia turbinei de asemenea.

Am trecut de 30k si treb. facuta revizia (schimb ulei +filtru ulei  si apoi de verificat lichidele racire ,spalator etc ,presiune .uzura discuri etc.Am facut asta dar in regie proprie nu la reprezentanta .Aceasta este legatura pe care o fac eu cu acest mesaj INSA am resetat acest mesaj cu un dispozitiv PPC,destinat pt V50 .Totul a fost ok .

  Mesajul a aparut din nou  cind  am ajuns la aceeasi viteza 150km/h . VA intreb ,oare  chiar sa fie altceva ? Sensorul de aer aflat pe debitmetru  SAU trebuie sa merg musai la reprez. sa imi faca ei resetul de mesaj?

Masina se comporta perfect in mers ,depasiri dar cum spuneam cind ating 150-160km/h  apare acel mesaj si am lasat acceleratia libera si apoi  a inceput limitarea de care ziceam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat problema.Erau niste mici chestii de care nu am tinut seama si am concluzionat prea devreme.:)  Multumesc oricum de sfaturi

Share this post


Link to post
Share on other sites

te cred ca erau niste chestii mici...dar care erau? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce curios esti dom'le :D.

Am strins un colier de la tubulatura ,de iesire din cooler ,mai lejer si la presiunea mare de aer exercitata de turbina pe alaturi  de tubulatura iesea aer nepermis .Ar mai fi ceva de spus;debitmetru pe care il aveam(spart ) l-am refurbisat dar nu am putut sa il "aduc" la forma de cerc perfect acolo unde intra in filtru aer ,scapa si el cred aer un pic,drept care  l-am schimbat de la un V70 .Concluzia daca ii "dau in goarna " ia 220 repejor fara sa mai am probleme cu erorile.Am cumparat-o atinsa pe fata un pic mai mult ca la 30-35k euro nu ma "aruncam" de noua .Imi place sa mai bricolez  asa intrucit  cei de la reprez. asa in general vbind sint baieti cu dorinta dar cam atit iar cind este vba de deviz la lucrare  s a te fereasca Sfintul." Ie grele ", asa in general  ;)...33 E +tva manopera per Hour.Mai sus decit la Mercedes

Scuze de atita plictiseala...Ai intrebat ceva si uite unde am ajuns.. :sleepy1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa stii ca nu ai nevoie de PPC pentru a reseta mesajul de revizie ( SRI ).

Exista cel putin 3 topic-uri cu instructiunile de resetare, unul stiu ca l-am scris chiar eu.

http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,5698.0.html

Am mentionat in caz ca nu stiai, daca stiai atunci foarte bine  ;D

bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now