contdezactivat

Stie cineva ce piesa e?

25 posts in this topic

Am gasit-o prin gramada cu piese din bucatarie... ca pana la urma m-am hotarat sa fac curatenie.

Poate nu e de la seria 400... poate nici de la Volvo.

Daca stie cineva ce este, va rog anuntati-ma.

post-924-12877861639971_thumb.jpg

post-924-12877861641272_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

0 392 020 016 - pompa de apa,instalatia de incalzire independenta

Este pompa care-ti mai circula lichidul prin motor dupa ce-l opresti !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pompa asta la mine circula apa prin turbina dupa ce am oprit motorul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu la 460 nu am avut turbina, era motorul simplu B18 EP. este exact ce a spus Alex. Este o pompa electrica, ce are ca rol circularea lichidului de racire, atat in mers cat si dupa ce motorul a fost oprit.  Functioneaza doar atunci cand apa din motor ajunge la o temperatura ridicata (la ce temperatura si unde este termostatul ce o comanda ....nu mai stiu)

Dupa ce am cumparat masina, aveam o problema ca oprisem motorul si inca mai "bazaia" ceva, era aceasta pompita, care era situata undeva pe lonjeronul din stanga, sub pompa de frana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu o am , dar demontata de pe masina  ;) . Vechiul propietar mi-a pus-o in brate spunind ca nu functioneaza . Am dat zilele trecute de ea si am probat-o la bateria masinii . SURPRIZA EMISIUNII - functioneaza  :D . Totusi de ce a fost demontata de pe masina ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@VOLVO16  Parca ti-am trimis eu niste poze cu pozitia si furtunele care erau legate la ea.

Cum nu mai am 460, nu mai pot face alte poze....poate iti amintesti tu pe unde sunt pozele alea. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos, baieti!

Din pacate la diesel nu a fost nevoie de asa ceva. In Vadis spune ca numai la (unele) benzinare s-a folosit.

Sa il adaptez cumva pe acolo, ar fi prea complicat. Plus ca la masina mea, spatiul liber de sub capota este ca si inexistent. Nu au mai avut loc din fabrica, sa puna o pompa de servo pe fulie... :)

Deci, se vinde.

Cine e amator, sa ma contacteze pe PM.

Salutari!  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plus ca la masina mea, spatiul liber de sub capota este ca si inexistent. Nu au mai avut loc din fabrica, sa puna o pompa de servo pe fulie... :)

stai sa vezi si la cele cu 1.7t ce de spatiu e liber sub capota....  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

la mine se auzea inainte bazaitul dupa oprirea motorului, dar acuma nu se mai aude nimik....sa fie de vina pompa asta?

Renunta .....daca nu poti sunt aici pt. a te ajuta  ;D ... data viitoare stergem tot postul  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca pe mine ma intrebi... deocamdata nu o mai dau. :)

E necesara si la sistemul de incalzire auxiliara (parking heater/webasto), pe care ma gandesc sa il instalez pe masina. Daca nu reusesc sa instalez sistemul asta/ nu am loc pentru el, o sa fie din nou "available".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am aceea pompa in momentul in care opresc masina si este cald motorul aceea pompita se aude cum lucreaza.Defapt care este rolul acestei pompe??

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Nu pare de la noi din sat.  :smile::laughing7:

Ba , eu parca l-am mai vazut pe undeva  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

mie mi se pare ca in tinerete stiam pe unde vine si cu ce se imbina (suruburi,prezoane,cleme,menghine,burghie,ferastraie,etc.) dar e mult de atunci.... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

problem era disfuntionalitatea unei piese nu acel ,nimik, rog inceteaza cu excesul de zel apreciat doar de o varsta juvenila

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca piesa e destul de importanta...la mine de cand am pus la punct senzorul de temperatura, lucreaza si 15 minute dupa ce opresc motorul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now