fan-volvo

egipt

6 posts in this topic

locatie: hurghada

hotel: desert rose, 5 stele

perioada: 25.09-02.10

pret pe pers: 470 euro

tip: demipensiune

despre hotel: cand am ajuns noi, hotelul era proaspat terminat, deci am avut parte de conditii foarte bune. curatenie exemplara, personal (doar barbati) erau foarete prietenosi. manager-ul hotelului a studiat in anglia. mancarea a fost si ea foarte buna, in fiecare zi oferindu-se pe langa bufetul suedez si un highlight sub forma de grill, specialitati zonale etc. preturile erau in cadrul hotelului destul de mari: 1 l apa costa la hotel 7 lire egiptene, in afara hotelului doar 1 lira egipteana. plaja a fost privata, foarte larga (aprox 600-700m) si curata. prosoape si sezlonguri for free. in incinta hotelului posibilitate de ping-pong (alias tenis de masa), tenis de camp (4 terenuri), biliard etc.

activitati: intr-o zi am facut o excursie de aprox 5 ore cu quadul/atv prin desert (350 cmc, aprox 70 kmh), inclusiv calrit camila si mancare traditionala in desert cu beduinii la apus de soare: cost 40 euro pt un quad/atv si 2 pers. in alta zi am mers cu o barca cu fund de sticla, unde am vazut corali si ne-am scufundat putin: cost 20 euro pt 2 pers. preturile au fost mai mari, dar se pot negocia.

despre oras: tiganie totala. mizerie (in afara de centrele turistice), cum nu am intalnit in romania. oamenii aparent prietenosi, dar sa ia cati mai multi bani de pe tine (la noi au inceput negocierile pt un papirus la 200 euro si au redus dupa vreo ora 5 euro).

recomandare: e de mers doar daca apreciez foarte foarte multa liniste sau impreuna cu multi prieteni, altfel e mare plictiseala. trebuie avut grija, ca sunt destul de stricti cu religia: amenda, daca femeile fac plaja topless etc.

%7Boption%7D

post-2285-12877861657227_thumb.jpg

post-2285-12877861657814_thumb.jpg

post-2285-12877861658406_thumb.jpg

post-2285-12877861659033_thumb.jpg

post-2285-12877861659583_thumb.jpg

post-2285-12877861688825_thumb.jpg

post-2285-12877861689795_thumb.jpg

post-2285-1287786169072_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bag si aici un pic: parerea mea, nu recomand egipt, tunisia, algeria,maroc.

Cand ma gandesc cate statiuni sunt in mediterana la spanioli,francezi,unde chiar te distrezi, nu vad de ce am alege coasta de nord a africii?! pt pret sau din curiozitate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate din curiozitate.

Am cativa amici care au fost anul trecut in Tunisia si au fost foarte multumiti de servicii. Cu cateva sfaturi inainte de plecare, eviti sa dai 50eur sau echivalentul pentru ca te-ai urcat pe cal si a plecat tuaregul (nu masina) cu tine sau sa dai 5 eur pe o cola rece in desert. Odata ce ai pus mana pe ea, se considera ca deja ai cumparat-o :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bag si aici un pic: parerea mea, nu recomand egipt, tunisia, algeria,maroc.

Cand ma gandesc cate statiuni sunt in mediterana la spanioli,francezi,unde chiar te distrezi, nu vad de ce am alege coasta de nord a africii?! pt pret sau din curiozitate?

din urmatoarele motive:

- nu am mai vrut litoralul romanesc

- preturi accesibile (mai ales in comparatie cu coasta de azur sau ibiza etc)

- servicii bune

- certitudine asupra vremii

- curiozitatea de a vedea si altceva (cultura, religie, oameni)

- de distrat te poti distra oriunde, numai sa sti cum si sa ai cu cine

Share this post


Link to post
Share on other sites

"trebuie avut grija, ca sunt destul de stricti cu religia: amenda, daca femeile fac plaja topless etc."

E light, ma asteptam sa le omoare cu pietre. Mi se pare culmea sfidarii sa faci topless intr-o tara araba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata suberb hotelul . Anul viitor ma bate gandu sa ajung prin Egipt .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now