Catalin

ARC RUPT

27 posts in this topic

de la bun inceput am spus ca una-i SH si alta noua. m-am referit numai la rezulat.... dar, daca trag linie per total cred ca ies aproape de o planetara noua: 1 buc cap planetara UK - 120 eur + 50 eur transport; 1 buc cap planetara RO - 400 RON (+/- nu-mi mai aduc aminte exact); 1 planetara SH D - 150 eur. manopera: 200 ron. total aprox 470 eur, pret de care cred se invarte o planetara noua... numai ca eu nu credeam ca trec prin toata nebunia asta ca altfel as fi  optat din prima la varianta "nou".

oricum,  acum isi face treaba foarte bine planetara SH si nu am de ce sa ma plang.

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Epopea arcului rupt s-a incheiat .......

De ce se rupe arcul :

-arcul la XC70 se rupe conform spuselor domnilor din Canada si Nord America deoarece se corodeaza de le prea multa sare data in anotimpul rece, bun pana aici pare plauzibil, canadienii si americanii din nord facand plangere la Volvo of Sweden pe tema arcurilor rupte si stupoare cei din suedia au zis ca arcuri rupte ca in Canada si Sua nu au vazut statisticile lor confirmand aceast lucru.

-romanul(adica eu)  sta si se gandeste, ce sare vere in romanica, hai sa luam sublerul si stupoare..... tot arcul este imbracat intr-un varnis subtire, unde s-a rupt arcul nu mai era varnis, bun iau arcul intreg de pe partea aialalta si vad varnisul luat si unde nu era lipsa era umflat, ma apuc de curatat si stupoare, rugina ca la balamuc, curat tot frumos pana la otelul suedez si ma apuc de masurat, lipseste 1mm din diametru unde a ruginit.

-varnisul se sparge si incepe sa rugineasca arcul atunci cand se toceste protectia de cauciuc a arcului, protectia incepe sa urce pe arc in sus si arcul sta direct pe taler, fiind grea masina si frecand fier pe fier imediat se sparge varnisul si incepe sa rugineasca .

-rezolvarea este curatarea pana la otel, vopsirea in mai multe straturi groase si protectii arc noi

Protectia de arc este la toata gama Volvo platforma P2 si are obiceiul sa se rupa dupa un timp, se aude un usor zgomot metalic cand se ruleaza pe piatra cubica .

La XC70 se rupe arcul pt ca este mai grea masina si arcul este mai lung astfel fortele sunt ceva mai mari si MULTA SARE, de fapt nu trebuie multa ca sa rugineasca .

Sper sa va fie de folos constatarea unui roman .

POZNE

post-993-12877881689152_thumb.jpg

post-993-12877881695439_thumb.jpg

post-993-1287788170342_thumb.jpg

post-993-12877881711033_thumb.jpg

post-993-12877881718517_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now