Cata I

probleme motor

7 posts in this topic

        Salut ! Astazi in drum spre birou, dupa cozi interminabile la semafoare prind si eu putin drum liber si accelerez vioniceste,cand SURPRIZA, masina nu mai trage. In treapta I duce normal in schimb de la a doua in sus nu mai trece de 2000 RPM. Pe liber motorul pare ca functioneaza normal,se accelereaza normal dar in sarcina "da in nas". Filtrul de benzina l-am schimbat prin toamna (octombrie) si cel de aer cam tot atunci. Anul tecut prin vara am patit acelasi lucru, dar am pus pe seama benzinei proaste pentru ca a doua zi am alimentat din nou si a mers normal pana azi. Oare sa fie benzina de vina?Ultima data am alimentat la Petromul din Cotroceni. Ce parere aveti ? Masina e Volvo 460, motor 1721cmc injectie, 78 Kw. Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

vb cu sandu, vecinu tau :P, ai fost de fata cand mi-a scos 1,5l de ulei din masina, se pricepe mai bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Salut,

Eu am patit ceva asemanator,doar ca la mine acesta problema se manifesta doar cind motorul era rece. Dupa ce temperatura crestea totul era ok.

  Am deconectat senzorul temperatura ECU si functionarea motorului a redevenit normala,dar cu un consum de benzina foarte ridicat.

  Cred ca daca faci acest test de decuplare sezor temperatura motor poti sa-ti dai seama daca problema este generata de acest senzor.

P.S. Am uitat sa precizez ca in timpul in care am avut aceasta problema martorul lambda(lampa verde) din bord a ramas tot timpul aprins.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vorbit pe messenger cu CataI si am cam ajuns amandoi la concluzia ca ar fi vorba de pompa de benzina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Dupa discutia avuta cu Midnight Caller (caruia ii multumesc) am ajuns la urmatoarea concluzie: datorita faptului ca in ultima perioada am mers cu masina fara prea multa benzina in rezervor,pompa  s-a tot incins nefiind acoperita de benzina. In aceeasi zi in care mi-a facut probleme am facut plinul si de atunci merge normal (am facut vrea 300 Km de atunci si n-am avut nici o problema).

  P.S. Am schimbat planetarele (doar partea de la roata) si rulmentii fata, total piese 590 Ron + manopera 160 Ron.

                            Numai Bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum adica ai schimbat planetarele (doar partea de la roata) ? Adica ai schimbat doar capetele de planetara? Ca in banii aia nu cumperi nici macar o plantara scurta cu totul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, George, se poate schimba doar capul planetarei. Vine in set cu tot cu burduful de protectie  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now