Sign in to follow this  
Followers 0
Guest madwoolf

Pe muchie de cutit...

12 posts in this topic

Va povestesc aceasta intamplare pentru a trage un semnal de alarma asupra atentiei la volan. In urma cu trei zile, mergeam spre Tulcea, venind dinspre Brasov. La iesirea din comuna Mihai Voda am prins o coloana de masini. Dupa ce m-am asigurat ca nu mai vine nimic din fata, m-am bagat in depasire, eu fiind ultima masina, iar in fata mea se afla un Audi A6. Cand am ajuns paralel cu Audi-ul am observat cum trage brusc stanga sa iasa in depasirea masinii din fata lui fara sa ma vada ca eu deja eram in dreptul lui. Au urmat claxoane, frane, derapaje, iesiri in partea stanga a carosabilului cu jumatate de masina, un tet-a-queue al audiului si un inevitabil impact cu masina mea(Volvo S40), impact care din fericire s-a soldat doar cu avarii ale masinilor. Spun din fericire deoarece totul s-a intamplat la o viteza de aproximativ 100 km/h, suficienta pentru a transforma totul intr-un dezastru. Avariile au fost urmatoarele: portiera fata dreapta lovita si tabla sfasiata, aripa fata indoita, prag dreapota indoit, stalpul fata dreapta indoit si toate firele electrice din portiera taiate. Colac peste pupaza gagiul cu Audi era roman plecat in spania si audiul avea carte verde...noroc ca am Casco(pe care vi-l recomand ca altfel ar trebuit sa alerg o gramada dupa banii de reparatie)

V-am povestit acestea pentru a a va/ne atentiona inca o data asupra asigurarii in oglinzile retrovizoare in momentul in care facem o depasire deoarece asa se pot evita niste accidente care pot sa aibe un rezultat mult mai grav, mai ales ca pana in nefericitul moment, am mai avut parte de inca doi soferi la fel de neatenti, pe aceeasi ruta.

Mult noroc si mai ales atentie in trafic.

Ps: o sa atasez si poze dupa ce le fac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cind nu esti convins ca cel din fata te-a vazut mai bine nu te bagi.

aci sint bune flashurile, clacxonul, orice il face p-ala din fata sa te vada!

nu esti singurul caruia i s-a inimplat si nici ultimul.

atentie mare la oameni in virsta, astia nu vad si nu aud....

Share this post


Link to post
Share on other sites

... sau la cei tineri singuri in masina, 80% dintre ei asculta muzica la maxim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cand iesi din oras,si se merge cu viteze destul de mari,pericole sunt la tot pasul,si atentia si reflexele iti pot salva viata.cred ca ,si puterea de a anticipa ceea ce fac ceilalti,are un rol foarte important.

deaceea,nu plecati la drum lung obositi,bauti,sau mai stiu eu cum,pt. ca toate functiile si reactia de gandire  incetineste,asa ca ,mare atentie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca toti ne-am confruntat cu asa ceva, din fericire poate nu cu urmari atat de grave. Unora se pare ca le este greu sa se asigure cand se baga in depasire  :machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

important e ca ati scapat voi cu bine din situatia asta foarte neplacuta

@muadDib - sa stii ca si eu de multe ori ascult muzica destul de tare in masina , insa sunt mereu atent la ce se intampla in jurul meu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

vroaim sa zic doar ca nu se aplica in toate cazurile...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Serie 3 E46. Bine ca nu a fost "pisicuta", ca erau carne de mici...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acuma am citit in alt ziar local ca dobitocul avea si permisul suspendat...TOT PENTRU VITEZA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0