mariusyoyo

VOLVO V 70 LAMPI FRINA SPATE NU FUNCTIONEAZA

19 posts in this topic

LAMPILE FRINA SPATE NU FUNCTIONEAZA , am verificat toate sigurantele din spate , bord , motor , inlocuit becurile frina si tot degeaba , lampa suplimentara din haion functioneaza. Vor rog daca aveti idee ce mai poate fi ca nu vreau sa ma trezesc cu unul in portbagaj.    ::)  Totul sa intimplat fara sa umblu la nimic am oprit la un supermarket si cind sa plec apare eroarea pe bord. Multumesc anticipat pt. orice sfat  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie demontat capitonajul si vazut daca iti vine curent .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uita-te sub pedala de frina, acolo ai un contact-vezi daca mai ai mufa aia infipta acolo / eventual daca poti masoara cu un ohmetru contactul ala. Daca totul e ok sub pedala si becurile zici ca sint ok, trebuie sa desfaci un bec, pui o greutate (daca nu ai pe cineva sa te ajute sa apesi pe pedala) pe pedala si masori in soclul becului-trebuie sa ai tensiune acolo. Nu e nimic complicat, ia-le pe rand.

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Florin, mariusyoyo a zis ca stopul de SUS ii merge ! Deci curent ii vine pana acolo, problema e mai departe catre stopuri ! Ori un "locatar" a ros firele, ori a zburat vreo siguranta totusi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

sorry, my mistake cu contactul, nu am fost atent...Atunci e de cautat  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca era siguranta de vina nu mergea nici lampa din hayon;).....verifica contactele(mufe) de la lampi ......pot fi oxidate....sau .....mergi la un electrician mai priceput;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult , maine am ceva timp dupa amiaza si ma apuc de sapat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci , am fost la un electrician mai priceput ,... si a ajuns la panoul de linga dvd cica acolo undeva e un scurt pe plus ... ma lamurit bustean dupa ce a demontat cam tot ce era prin spate ..luni merg la un atelier specializat doar ca la aia tre sa stai dupa programari ....  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci , am fost la un electrician mai priceput ,... si a ajuns la panoul de linga dvd cica acolo undeva e un scurt pe plus ... ma lamurit bustean dupa ce a demontat cam tot ce era prin spate ..luni merg la un atelier specializat doar ca la aia tre sa stai dupa programari ....  >:(

La modul in care ti-a aparut acest "defect", cred ca de vina este o banala siguranta. Suna-ma cand ai timp, sau intra cu mine pe mess. Asa cum ti-am precizat in PM, te pot ajuta cu intreaga documentatie pt masina ta, insa dimensiunea fisierelor nu-mi permite sa le postez aici.

Verifica releul care pe schema este notat 2/6!

Nu "dispera"...The VOLVO Show Must Go On! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

am dat add la yahoo la nick avx ai altul sau ? am fost la cineva care e fost inginer de aviatie ..pensionat ...si acum mainca GPS pe paine ... sa dus exact dupa schema ta pe acel releu a facut releul un Tzaaac si meeergeee... acum apare alta belea cin pun pozitia : Gluchlampe ..... eror.  :'( multumeasc mult pt. schema electrica ia fost chiar de f. mare ajutor la om .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce coincidenta stranie...si eu lucrez tot in aviatie... :D :D :D

Marius, ma bucur ca te-am putut ajuta... ;) 

BTW, id-ul meu il gaseai si pe forum: audiovox_ro@yahoo.com

Best,avx... :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare sa fie masinile noastre niste mici avioane de nu le dau astia de cap prin service  ?  :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer la cum sa dus omul pe schema de la avx cred ca  ,, meseriasii '' de cartier sau asa zisele service mai au de invatzat si crede-ma ca si eu is de meserie cu electronica si i-mi cam prind urechile la Volvo, el acum se ocupa de montaje GPS , Alarme de toate modelele si cam ce iti doresti aia iti face din masina ,.. recunosc ca mi-a fost si rusine sa apelez la el dar sa dovedit ca ii si place Volvo  ;D si chiar nu mi-a luat nici un ban .  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este deloc greu de diagnosticat daca stii despre ce e vorba iar Volvo nu este deloc o masina grea cand vine vorba de elctronica . Important este sa ai schema si curaj .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Am avut aceeasi problema la un xc 90 si am descoperti faptul ca releul era de vina(se rupsese jumatate din lamela de contact, cind facea contact cind nu). Releul de stop pe frina este identic cu cel de ceata spate, eu l-am reperat(cositorit) pe cel de frina si l-am schimbat cu cel de ceata. Daca gasesti pe undeva un releu la pret bun, da-mi si mie de stire(mai devreme sau mai tirziu trebuie inlocuit).

Multa bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai trebuie stiut ce fel de releu este, eventual un cod, iar de gasit se gaseste .

Share this post


Link to post
Share on other sites

o sa il extrag si sa ii fac o poza sa o pun aici ... doar ca acu ploua marunt  :-[  :-[  eu mai am rezerva de aia nu i-mi bat capul cu piesele inca dar pt. Marian poate il ajuta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now