Sign in to follow this  
Followers 0
paunionutz

Un fel de rasu' plansu'

3 posts in this topic

De ceva timp, la al S60, 2001, 2.4 benzina, se auzea un zgomot ciudat (o bataie si un zdranganit) pe spate, mai accentuat pe dreapta, dar si pe stanga, si numai la gropi mici, dalele de la tramvai, piatra cubica. Am mers la service : nu are nimic, e totul perfect, am mers la altul: nu are nimic, am mers la ITP si chiar i-am spus inginerului, nici asta nu a gasit nimic. Merg la un service cu aparatura si o pun pe role si incep sa o miste si sa o bataie, de am crezut ca zboara suruburile dupa ea: tot nimic!!! Il iau pe inginer cu mine in masina, o iau pe liniile de tramvai si imi zice sa o las mai incet sa nu-mi zboare rotile de pe spate, la zgomotul care se aude  ???!!! O baga iar pe elevator, trage cu rangi, sare pe ea, tot nimic, totul perfect!!! Merg in alta parte. Ma pun astia sa schimb flansa la amortizor. O schimb (era ca noua), la fel se auze, niste bucsi care erau bune, nici o schimbare. Ajunsese sa ma exaspereze acest sunet, care se auzea si cu geamurile inchise. Intr-un final astazi merg la un prieten mecanic (care s-a mai uitat la ea) si intru cu el in rampa. Doi insi apasau de sus si noi 2 trageam de jos. Intradevar chiar nu se vedea nimic, totul era ok. Am luat un levier si am inceput sa trag de nebun de toate fiarele de sub ea....nimic, zero, nul, totul perfect. Cand am iesit din rampa plin de nervi si de spume si ma gandeam eu ce poate fi, am inceput sa lovesc usor roata cu piciorul  (involuntar) si la un moment dat am auzit un zgomot. Apoi lovesc mai tare si incepe sa se auda acel zgomot. Dau in ea cat pot de tare si in sfarsit se aude zgomotul. Il chem pe mecanic, intra in rampa si se uita, eu lovind in continuare roata. Nu se vede nimic in schimb se aude in dreptul butucului!!!! Intru si eu in rampa, altcineva lovind roata si intradevar nu iti dateai seama de unde  vine zgomotul. Pana la urma am renuntat, mecanicul avand treaba. Ma asez pe vine si ma uitam eu la roata ce poate fi acolo, tablele care sunt aparatori ale discurilor, erau prinse bine si nu loveau in nimic!!! La un moment vad ceva ciudat. Siguranta de la placuta de frana venea peste etrier, in loc sa fie intre etrier si placuta. Initial nu stiam cum trebuie sa fie, dar nu tinea nimic  acolo, nu avea absolut nici un rost si ma gandesc sa o put intre etrier si placuta de frana. Iau o surubelnita si o fortez printre spitele de la roata si o pun intre etrier si placuta. Apoi lovesc roata si nu se mai aude nimic. Fac operatiunea si pe partea cealalta si ..... liniste, nu se mai aude galagia!!! Cand mi-au schimbat placutele de frana nu au mai pus sigurantele cum trebuie, iar in mers zornaiau destul de puternic!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

aceeasi problema in service-urile din Romania..te pun sa schimbi piese la masina si astea sunt in stare buna...bine ca nu te-au pus sa schimbi toata bucsaraia....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm, si eu am un zgomot in partea fata, tot la fel se aude doar cand merg incet si la gropi accentuate, daca merg tare si trag haotic de volan stanga dreapta nu se aude nimic nimic.

Si la mine au fost schimbate discurile + placute inainte sa cumpar masina, oare sa fie si la mine aceeasi problema ? M-as bucura sa fie asta si sa nu fie vreo bucsa.

Cum a aparut zgomotul ? Dintr-o data sau imediat dupa ce ai schimbat placutele ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0