Guest radu

Schimbarea curea distributie V50 2.0 D

91 posts in this topic

La 1,8-ul din semnatura, DA! Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa te ocupi de distributie la un numar de km/ani! Se schimba role si intinzatoare, mai exact, angrenajul ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc agresor.

PS: Nu mai vorbi la telefon la volan:):):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I am business man :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo de distributie, care imi fac si eu curaj zilele astea s-o schimb cat de curand, pt ca am masina de putin timp si nu stiu cand a fost schimbata ultima data, sau daca a fost schimbata. La Volvo mi-au spus ca se poate face in doua feluri. Ori doar cureaua, 2 role si pompa de apa, ori complet. Prima varianta undeva la 1000-1500 roni, a doua vreo 4000. Care-i faza cu varianta completa? Ce presupune? 

Si inca una: schimbarea distributiei presupune si schimbarea curelei de accesorii/auxiliara? Cam scartaie ceva in dreapta fata la motor daca nu folosesc masina 1-2 zile. Dispare dupa cateva minute, dar no... trebuie schimbata. Si mi-a spus un coleg de forum ca ar fi cureaua aceea auxiliara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe langa kitul de distributie se poate schimba pompa de apa si cureaua auxiliara. Altceva nu stiu sa mai fie.

Cred ca diferenta de pret este ca a2a este pe original dar mi se pare bataie de batjocura.La audi la reprezentanta kitul complet cu piese oem(adica nu pompa de apa reconditionata) este cam 2700lei cu unele reduceri ajungi pe putin peste 2000lei.Garantie 210mii km.

Cand am schimbat la volvo pompa apa skf si kitul gates a fost 560lei + 65 lei cureaua auxiliara+300lei manopera. Garantie nimic ca imi luasem eu piesele. Garantie teoretica 60mii km si tot atat era si daca schimbam cu piesele serviceului

 

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

2200 lei pt schimbare distributie la Volvo meu: include kit distributie, pompa apa, curea alternator, intinzator curea alternator, antigel 3L. Cred ca e pretul doar pt piese, nu stiu exact, n-am apucat sa intreb. Manopera, daca e ca mai sus, ar fi vreo 300. Totul la reprezentanta. E ok dupa parerea voastra? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat iti da garantie?Orice alt service decent iti ia juma de pret si ai garantie la fel...cred

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil ca e garantia clasica, cat o fi ea. Ma gandesc ca fiind reprezentanta, si piesele sunt originale si de calitate. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

In 60 mii km cat primesti nu are ce sa se strice si daca se strica plateste serviceul tot.Daca nu ai ce face cu diferenta de bani peste 1000lei atunci go for it la reprezentanta. Daca faci 5-10mii km/ an nu simti dar daca faci peste 30mii sau chiar 60mii/an nu cred ca ai vrea sa dai la 1-2 ani 3000lei la distributie

Si manopera de 300lei este la un service mediocru, la reprezentanta este cel putin dublu.Deci iesi cam pe la 3000lei vs 1500 aprox la un service decent

Ca sa nu mai zic ca si 1500 mi se pare mult avand in vedere ca eu am dat la masina actuala 1400 lei cu piese de origine si garantie 210mii km.Distributia se face la 210mii in carte si atunci am facut o

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha. Problema e ca in Timisoara nici nu stiu vreun service de incredere la care sa ma duc si sa stau linistit ca nu-mi curg lichide sau ca-mi zdrangane toata masina dupa aia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oferta primita de mine de la volvo cj

- filtru ulei: 90 RON cu TVA

- ulei Castrol 0w30 7 l: 425 RON cu TVA

- kit distributie: 935 RON cu TVA

- pompa apa: 880 RON cu TVA

- curea alternator: 190 RON cu TVA

- intinzator curea alternator: 395 RON cu TVA

- manopera schimb ulei motor: 90 RON cu TVA

- manopera inlocuit kit distributie: 450 RON cu TVA

- manopera inlocuire rola intinderea curea alternator: 65 RON cu TVA

 Distributie + ulei pt d5 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu inca sunt nehotarat ... daca fac o fac sau nu la volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca si comparatie, aceleasi produse, la mine ar fi filtrul de ulei max. 60, kitul de distributie vreo 750, pompa vreo 700, si la restul te las sa faci regula de 3 simpla :)

Vorbesc tot de produse in cutie albastra ;)

Edited by Midnight Caller
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca si comparatie, aceleasi produse, la mine ar fi filtrul de ulei max. 60, kitul de distributie vreo 750, pompa vreo 700, si la restul te las sa faci regula de 3 simpla :)

Vorbesc tot de produse in cutie albastra ;)

+ 400 lei motorina Tg Mures - Bucuresti - Tg Mures

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

+ 400 lei motorina Tg Mures - Bucuresti - Tg Mures

Dar curierul nu circula mai ieftin ...:D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iata oferta la mine defalcata pe piese, cu tva inclus:

- chit distributie: 826

- pompa apa: 620

- curea alternator: 169

- intinzator curea alternator: 350

- antigel: 44 * 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandesc ca oferta de la volvo cu piesele lor de origine.

Eu inca sunt nehotarat ... daca fac o fac sau nu la volvo

Cristi si cat iti ofera garantie ani/km la distributie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca si comparatie, aceleasi produse, la mine ar fi filtrul de ulei max. 60, kitul de distributie vreo 750, pompa vreo 700, si la restul te las sa faci regula de 3 simpla :)

Vorbesc tot de produse in cutie albastra 

Luna asta te intrebam si pe tine . Am un service bun care imi face si in ms . 

Vroiam sa fac ceva la reprezentanta pt. uldate-ul de soft gratuit ... 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Cristi si cat iti ofera garantie ani/km la distributie?

nu am discutat ... mi-au trimis un email cu oferta ... urmeaza sa ii sun prin decembrie , sa vedem daca ofera garantie , pot lua piesele de la Alex , sa le fac la volvo sau altundeva . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandesc ca oferta de la volvo cu piesele lor de origine.

Da, de la Volvo e oferta. Apropo de update de software ala gratuit, firmware sau ce-o fi, cum se procedeaza? Ma duc acolo si zic ca-l vreau, si pac-pac se rezolva fara costuri? Sau le iese si lor (reprezentantei) ceva?

Edited by ironman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretic e gratuit , si cam trebuie sa il faca . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

+ 400 lei motorina Tg Mures - Bucuresti - Tg Mures

Turbo, nu mai trage concluzii, oricum si cu motorina tot ar fi iesit mai ieftin. Eu ii explicam ca poate gasi pe plan local mai ieftin aceleasi piese originale si sa se duca cu ele doar pt montaj la reprezentanta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turbo, nu mai trage concluzii, oricum si cu motorina tot ar fi iesit mai ieftin. Eu ii explicam ca poate gasi pe plan local mai ieftin aceleasi piese originale si sa se duca cu ele doar pt montaj la reprezentanta.

Alex , oferta ta a fost binevenita (cel putin din partea mea) tu stii foarte bine in ce conditii am schimbat distributia la V70 (tiam povestit la Voineasa) , acea oferta am pus-o pt. Pretul manoperei practicat la cj , nu vreau sa spun  ca este unul mare ! Este un pret de reprezentanta totusi , dar avand in vedere faptul ca masina nu este noua ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si din partea mea a fost binevenita, inca nu am luat o decizie, inca ma gandesc. S-au mai si intamplat niste chestii zilele astea care ma pun intr-o oarecare dificultate financiara, si cu atat mai mult trebuie sa ma gandesc bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turbo, nu mai trage concluzii, oricum si cu motorina tot ar fi iesit mai ieftin. Eu ii explicam ca poate gasi pe plan local mai ieftin aceleasi piese originale si sa se duca cu ele doar pt montaj la reprezentanta.

Da` tu de ce te oftici domnu` ?!?! dincolo era mai bine...repede la atac:ph34r:

Eu am zis de motorina ca poate vine la Bucuresti si isi face lucrarea la voi :) 

 

 

 

Edited by Dinoco
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now