Guest Toto

dupa ce an are euro 4 ?

19 posts in this topic

Depinde la care motoare te referi.

La diesel,sunt cele dupa 2005,din cate stiu eu,cele de 185 hp,iar cele pe benzina,cred ca la cel de 200hp,si 170 hp,sunt de prin 2001,cu euro 4

Dar sa mai vedem ceva pareri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,deci dupa 2005,cel de 185 hp

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai exact: dupa august 2005 toate dieselurile...in pricipiu ideea e sa aibe Filtru de particule(DPF)

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai sunt si cele cum au eu 2.4D de 163 cp dupa 2005 dar sunt mai rare,am inteles de la cei din germania care mi-au vinduto si care tineau de pret ca sunt putine de 163 cp euro 4.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai sunt si cele cum au eu 2.4D de 163 cp dupa 2005 dar sunt mai rare,am inteles de la cei din germania care mi-au vinduto si care tineau de pret ca sunt putine de 163 cp euro 4.

Pai si acest 2.4D de 163cp intra "in toate dieselurile" mentionate de mine anterior...conditia:sa fie dupa august 2005...august inclusiv....si nu vad de ce  2.4D 163cp ar fi mai rar cu euro4...

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai sunt si cele cum au eu 2.4D de 163 cp dupa 2005 dar sunt mai rare,am inteles de la cei din germania care mi-au vinduto si care tineau de pret ca sunt putine de 163 cp euro 4.

Pai cei din Germania stiau ei ceva,dar nu exact. Pana la jumatatea anului 2005(asa cum bine a zis  @blueazimut) sunt de 163cp doar ca alea nu sunt 2.4D ci 2.4D5.2.4D-ul pana la jumatatea lui 2005 ERA de 136cp. Banuiala mea,aici confuzia evident, a celor din Germania.

Asadar,diesel-urile de dupa 2005 sunt astfel 2.4D -163 CP si 2.4D5 -185cp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A  mea e 2,4 benzina, 140 hp si este euro 4, an 2001

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este posibil ca un s 40 din decembrie 2005 sa fie euro 3? sau este euro 4? Motorul de 1998 cmc diesel. Cine stie dupa ce imi dau seama,vin sau carte de identitate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smartul meu din 2004 e Euro3... E posibil ca si VOLVO in 2005 sa fie tot Euro3....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Zippy cu DPF este EURO4 iar fara este EURO3 indiferent de anul de fabricatie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S40 este acelasi cod motor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc, se pare ca nu are pdf, deci euro 3.

@bogdan g, totusi intelesesem dintr-un topic anterior ca motoarele diesel de 2 l fara pdf sunt mai ok decat cele cu pdf,sau ma insel?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da sunt mai ok DAR din pacate nu DPF-ul este problema mare la 2.0D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

offtopic..In general vorbind ,DPF-ul gituie evacuarea gazelor ,asta este toata filosofia ce comporta multi bani la achizitie,sa zic asa.Ca sa nu polueze prea mult mediul se introduc tot felul de inginerii care costa si maninca bani in timp ,de dragul unui mediu mai verde .Sint turisme actuale cu Euro 6 care sint si mai aiurea ca si costuri.Numai timpenii ce ne maninca banii :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate Adrian, intr-un viitor nu foarte indepartat o sa murim de foame pt ca din mancare facem combustibili BIO si nu ne mai preocupa ce bagam in gura ci cat CO2 scoatem pe esapament . Chiar ca este de ras unde s-a ajuns cu masinile astea si tare nu vreau sa aflu unde vom ajunge .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now