adi_28

comenzi volan

8 posts in this topic

Buna seara

  Sunt nou pe forum.De curand mi-am cumparat un volvo S80 2,0T benzina.Momentan sunt foarte multumit de el.Am observat azi ca nu functioneaza comenzile de pe volan, cele doar care au legatura cu Cd playerul/radio.Comenzile pentru telefon si celelalte functioneaza.Vreau sa va intreb daca stiti cumva ce pot face.Inainte mergeau dar acuma nu mai merg, nu stiu de ce. >:(

Ajutati-ma va rog daca stiti ceva.

Multumesc anticipat

  Si inca ceva....masina are aprox.220.000Km.La acesti Km cam ce ar mai trebui skimbat pe ea inafara de ulei si filtru.Distributia nu stiu cand a fost skimbata, sa o skimb, ce sa fac?Masina are carte service, este adusa din Germania, dar in cartea service nu scrie cand si daca s-a skimbat distributia.

  220.000Km sunt multi pentru aceasta masina?, am auzit ca motoarele de volvo sunt excelente si merg muuulte sute de mii de km fara probleme.

Si cam ce probleme ar putea sa apara, daca apar, la acest nr de Kilometrii?

  Mulltumesc pentru ajutor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit!

Prima intrebare legata de problema ta este cat se poate de simplista insa necesara :D :

Ai CD-playerul original?

Despre restul, pune mana si schimba tot ce inseamna consumabile + distributia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc.Bine v-am gasit si eu

In legatura cu CD playerul....este original, dar totusi nu merg comenzile de pe volan la el, nu stiu de ce.Inainte mergeau, acuma nu mai merg ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca spui ca merge telefonul, inseamna ca ai o problema de setare in CD player. Tastele de la volan din dreapta sint pt telefon si cd player. Cind ai telefonul activ folosesti si tastele de la cd (inainte, inapoi, volum). Deci daca aceste butoane merg la tel inseamna ca e o chestiune de setari. Gindeste-te ce-ai facut in ultimul timp pe-acolo, pe unde ai umblat sau poate vreun nazdravan a umblat si a schimbat ceva setari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de ajutor.Am rezolvat problema.Problema era ca, atunci cand e activat telefonul, comenzile de pe volan merg pe telefon, pentru a functiona comenzile pe CD player trebuie dezactivat telefonul.

Multumesc de ajutor inca o data

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am o intrebare...poate nu postez bina aici...Cum sunt motoarele de volvo 2.0T benzina, 180 CP?Sunt motoare bune, care sunt punctele lor mai slabe, cam cati Km merg aceste motoare fara probleme?

Multumesc de ajutor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am o intrebare...poate nu postez bina aici...Cum sunt motoarele de volvo 2.0T benzina, 180 CP?Sunt motoare bune, care sunt punctele lor mai slabe, cam cati Km merg aceste motoare fara probleme?

Multumesc de ajutor

Ce fel de intrebare e asta ?  ;D:D :D ;D

Acuma lasand gluma ( desi nu prea e gluma  :D ) daca ii dai fluide\consumabile de calitate si il ingrijesti cum trebuie imbatranesti cu el.

My 2 cents

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Are un senzor in volan care trebuie schimbat, in rest nu are nimic in neregula.  Cel mai bine iti apare pe calculator la o reprezentanta, cunosc un caz asemanator....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now