Sign in to follow this  
Followers 0
04WYS

GEamul dreapta fata

5 posts in this topic

Salut prieteni

Aveam probleme cu geamul de pe dreapta fata, am cumparat acele ghidaje de plastic le-am schimbat si surpriza nu vrea sa stea acolo sare geamul dupa sina mai bine zis sare bratele macaralei din ghidaje.........are cineva idee ce as putea sa fac si am impresia ca se duce in sus mai mult decat trebuie de doua zile ma chinui sunt farza facut la maini de taieturi deatorita pozitiei si spatiului de lucru ...momentan l-am inchis dar vreau sa il fac sa mearga.

Va multumesc si astept ceva ideei :angryfire:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca cel mai bine e sa apelezi la un tinichigiu auto bun.Tinichigii se ocupa cu fixari de geamuri, demontari etc etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Iti povestesc cum am schimbat eu acele ghidaje:

Cu fata de portiera demontata, am scos ghidajele sparte de pe sina, am curatat si am uns bine cu vaselina sina am pus ghidajele noi si am actionat geamul pentru deschis pana cand au ajuns bratele macaralei intr-o pozitie buna (in partea de jos a usii) pentru cuplare. Cu un cleste tip "papagal" se prind cele doua parti ale macaralei si se strang bine pana cand boltul intra in ghidaj - se aud doua "clik-uri"-obligatoriu doua. Daca nu intra la maxim (doua clik-uri) sare din nou din ghidaje !

Bafta !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult @DANY eu le bagam doar la mana astazi dupa ce am citit ce ai scris am desfascut si fata de usa din stanga si mi-am dat seama ca nu le clipsam cat trebuia ...am bagat unu fara sa fie in geam si mi-am dat seama ca m-am chinuit 3 zile degeaba trebuia sa le strang cu un cleste ca nu ai pozitie sa aplici fortza corespunzatoare iti multumesc foarte mult pentru indicatii acum geamul merge fara probleme......raman dator

@Adi 2727 citeste tu tot subiectul ala apoi citeste postul meu si spunemi si mei daca undeva pe forumul asta spune sa clipsezi ghidajele cu cleste ce nu intelegi tu e ca eu am citit si am dat search dar tu nici macar nu ai citit cu atentie problema mea,le-am schimbat erau noi dar tot sarea asa ca inainte sa faci pe moderatorul inrait si foarte capabil depune un pic efort si citeste tot ......... daca nu abtinete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0