nariam

Nedumerire cu privire la unii angajati Volvo in Romania.

3 posts in this topic

Unul din motivele, pe linga multe celelalte motive, pentru care am cumparat o masina Volvo a fost si faptul ca firma suedeza impune angajatilor respect si disponibilitate fata de clienti.

Cu stupoare am realizat faptul ca aceasta seriozitate suedeza nu a fost transmisa si impusa tuturor angajatilor din Romania iar in continuare o sa ma explic.

Cu ceva timp in urma am solicitat, telefonic, anumite date despre masina pe care am cumparat-o, raspunsul fiind ca trebuie sa fac dovada faptului ca sunt proprietarul masinii, corect.

Am trimis, initial, la adresele gasite pe net, service.volvo@primusauto.ro si volvoservice@kamsas.ro, e-mail pe care il atasez mai jos(mai putin atasurile), demonsrind faptul ca sunt proprietarul aceste masini si cerind anumite detalii.

Neprimind niciun raspuns, am revenit telefonic, si mi s-a spus ca nu au primit e-mailul trimis de mine si sa trimit o alta solicitare la adresa ofice@primusauto.ro. Facut si asta dar asteptarea fu lunga...

Acum incep sa-mi pun unele intrebari :

- am solicitat ceva care nu se poate da?

- nu au primit e-mailul (cu toate ca am confirmarea primirii lor) ?

- seriozitatea suedeza nu poate sa-si "faca loc" putin si printre angajatii din Romania?

Sunt nou posesor de Volvo si nu as vrea sa fac speculatii, deocamdata, pe aceasta tema, dar am avut si alte masini iar la solicitarile de acest gen nu am fost probleme(cu toate ca erau marci mult sub Volvo dar stiau sa-si respecte si sa-i atraga pe clienti).

Va cer parerea si voua celor mai "vechi si fericiti volvisti" , cum ar trebui sa precedez ?

Va multumesc, astept si accept sfaturile voastre !

P.S. - acesta este e-mailul trimis de doua ori la adrese diferite :

Fw: In atentia d-lui Mircea Marinescu - Istoric Volvo XC 90.

From: dumitru marian <dumitrus_marian@yahoo.com>

Subject: Istoric Volvo XC 90.

To: service.volvo@primusauto.ro

Va salut !

Numele meu este Dumitru Marian, sunt din Galati si sunt un nou si fericit posesor al unei masini Volvo, masina pe care mi-am dorit-o de mult timp.

In Galati, dupa cum cred ca stiti, nu exista reprezentanta Volvo si cunoscind seriozitatea, sprijinul si disponibilitatea Volvo pentru clientii sai, va rog sa ma ajutati pentru a cunoaste mai multe despre masina pe care o am acum, trimtindu-mi urmatoarele date :

- istoricul acestei masini (atasez scanarile cartii de identitate si a certificatului de inmatriculare);

- daca in evidenta d-tra aceasta masina are reparatii efectuate in Romania si care sunt (pe o carte de prezentare scrisa in limba germana sunt notate, cu scris de mina, anumite reparatii ca fiind efectuate la d-tra;

- afisajul masinii este in limba germana si as dori sa-l schimb in engleza, eventual, se poate?

- la citi kilometrii recomanda Volvo schimbarea distributiei(curea, role,etc.) pentru motoarele D 5?

Aceste lamurii le solicit deoarece nu am un manual al utilizatorului in limba romana, manualul este in germana, fostul proprietar sustine ca a facut unele reparatii in reteaua Volvo, si in functie de raspunsul d-tra intentionez sa fac o programare pentru o revizie completa a masinii.

Imi cer scuze pentru deranj si va multumesc pentru intelegere.

Cu respect, Marian Dumitru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Referitor la istoric,daca are carte service la zi cu reviziile la volvo este cit se poate de reala pt. ca nimeni nu va pune stampila cu revizie facuta la Volvo fara a face acea revizie.Distributia originala se schimba la fiecare 150-160000Km.Limba la computeru de bord(displey)se poate schimba la reprezentanta Volvo.Cit despre seriozitatea unora este foarte usor sa dai peste mitocani cu ghilimelele de vigoare in Romanica,asta este  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

incearca si la    www.andy.ro 

trimite acelasi mesaj. andy te poate ajuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now