alexb

Intalnire in vederea organizarii clubului

Cand si unde ne intalnim?   50 votes

  1. 1. Cand si unde ne intalnim?

    • 21-23 sept
      34
    • 28-30 sept
      9
    • 5-7 oct
      3
    • 12-14 oct
      4

Please sign in or register to vote in this poll.

50 posts in this topic

Haideti sa stabilim cat se poate de precis locul si perioada in care sa ne intalnim in vederea organizarii clubului (personalitate juridica, statut, cuantumul cotizatiei si destinatia, sediu, staff, scop...). Doua idei mi s-au parut foarte bune: intalnirea anuala sa aiba data fixa ( bravo buleala) si ca locatie Sibiu sau Brasov (bravo Emil si daca poti sa rezolvi ceva cu cazarea ar fi beton). Propun ca proxima intalnire sa aiba loc la Sibiu la sf. lui sept., sau inceputul lui oct. Ca material de baza propun sa fie statutul lui danm deoarece personal mi se pare foarte bine intocmit, pentru cei care nu-l stiti il gasiti pe forum. In lipsa unor alte propuneri concrete sunteti de acord ca minoritatea sa se supuna majoritatii in ceea ce priveste data si locul ( doar este democratie )? Va rog sa votati.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am votat 21-23 Sept. pentru ca este extra-sezon si putem sa ne ducem linistiti la o pensiune fara sa platim preturi aberante si sa ne calcam pe jentzi prin parcare ;D Si inca mai este vreme frumoasa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ati vazut ca pentru intalnirea de la Predeal s-a discutat cam doua luni... Cred ca daca ne urnim  in mai, ne putem intalni in septembrie, dupa concediile de vara. Sibiul e ok ca loc de desfasurare si pentru cei din est si pentru cei din vest.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa incerce careva sa faca un statut;in baza propunerilor;pe care il vom vota,si care va fi cadrul in care-si va desfasura activitatea clubul...(mai vorbeam parca si de personalitate juridica...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi doresc nespus de mult sa vin si poate reusesc.Daca voi veni va ajut cu toate cele necesare oficializarii clubului si poate vin si cu o forma a statutului.Pe cand o noua intalnire ca poate pana atuci am ulei in cutie?

Va ajut cu statutul si daca nu pot sa vin.O sa concep ulul si o sa il postez pe forum pentru completari si modificari.Asta peste canteva zile.Va sal pe toti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In 08.05.2007, din 44 de vizite doar 7 voturi? Dati dovada de altruism voi membrii activi cu state "vechi" de participare si votati si influentati-i si pe cei mai noi. Aveti alte idei, alte locatii sau alta luna preferata?  Dati-i drumul, orice propunere este bine-venita. Emil, te astept,( te rog ) sa ne dai ceva informatii despre locatia gasita de tine in Sibiu.

Multumesc.

P.S. Imi cer scuze fata de cei carora le par prea entuziast, dar cred cu toata convingerea ca organizarea clubului ca persoana juridica este o idee f. buna, iar in conditiile de fata timpul reprezinta, impreuna cu nepasarea, inamicii principali. Imi cer scuze si pentru accentele eventual dramatice, dar exista oameni care au pus sufletul in initierea acestui club - forum si cred ca merita o mai insufletita participare si in ceea ce priveste demararea organizarii. Hai sa-i sprijinim si sa ne intalnim cat mai repede.

Multumesc!

P.P.S.

L-am rugat pe danm sa mai posteze odata proictul de statut, astfel sa fie la indemana tuturor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Statutul e OK. Mi-am permis sa fac cateva ajustari, de forma nu de fond.Oricum ideea e sa ne intalnim la un moment dat pentru a discuta in amanunt toate detaliile practice, teoretice, juridice cu toata seriozitatea si implicarea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu uitati de organigrama clubului :))))...

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Va salut pe toti membrii clubului!  Dupa o absenta destul de lunga din motive obiectie iata ca ma alatur voua si votez si eu pentru 21-23 sept la Sibiu.

    MihailCostin

Share this post


Link to post
Share on other sites

felicitari pt statut!

era si timpul

astept mai multe,mult mai multe opinii,ca sa trecem la fapte!

cateva precizari as aduce referitor la statut(la prima vedere)

-nu cred ca pt. a dobandi calitatea  de membru este obligatorie detinerea de permis de conducere...poti avea volvo in curte sau iubi marca si fara sa ai carnet sau,anumite sotii sau...soti  :)ce doresc sa intre in club(nu e cazul meu )-ce facem cu ei??!

-oare sunt membri ai clubului cu 2 ani vechime?...sau facem derogari?

Share this post


Link to post
Share on other sites
-oare sunt membri ai clubului cu 2 ani vechime?...sau facem derogari?

acum nu, dar vor exista peste un timp. eventual se poate specifica ca in primi doi ani doar dintre membrii fondatori se pot alege membri supleanti ai Consiliului Director. Oricum va trebui stabilita o anumita vechime pentru acesti membrii.

-nu cred ca pt. a dobandi calitatea  de membru este obligatorie detinerea de permis de conducere...

...mi s-ar parea obligatorie ca si conditie pentru un "membru activ" detinerea in ograda, pe numele lui sau a unui alt membru al familiei o masina VOLVO. daca nu ai, poti fi "membru simpatizant" si nimeni nu te poate opri sa te implici la fel de mult ca un "membru activ". pt ca daca se accepta ca orice persoana sa fie "membru activ" atunci facem un club auto si intra cine vrea si cine poate. ori noi vrem sa fim Volvo Club. in plus un posesor de volvo va fi mai interesat de activitatea clubului decit un neposesor care "miine" isi cumpara la ocazie o alta marca si va fi mai pasionat de achizitia lui decit de "iubirea din tinerete". nu cred ca ar fi vorba de o discriminare, pentru ca devreme ce esti fan al marcii VOLVO vei face efortul sa-ti cumperi la un moment dat o astfel de masina. si nu e obligatoriu sa fie noua. Buleala stie :) si poate masina lui e mai valoroasa decit a multora care au exemplare de doar citiva ani. (ca o paranteza, am vazut pe un site german un Trabant "de epoca" la vreo 5000 de euro. cam pretul unui volvo de 9 ani :o )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Relu75 trebuia sa vezi si trabantul de 20.000 de euro. Limuzina sau varianta decapotabila. Cam cit un S40 la buy back sau nou fara multe optiuni:) . Ma rog, eu zic ca acest club ar trebui sa fie un loc unde cunosti oameni noi ( slava domnului ca am fost multi la predeal.). Si vezi locuri noi. nu cred ca locatia are importanta atita timp cit te simti bine si esti inconjurat de oameni cu aceeasi pasiune(uite noi nu am putut ajunge la buleala care era la 2 pasi de Bucuresti).Locatia e importanta doar din punct de vedere financiar.Cineva spunea ca la predeal nu a auzit o injuratura(o insemna si asta ceva?). Poti sa faci intilnirea si la Salonic( daca majoritatea e de acord. fiecare isi cunoaste bugetul). Discutiile de locatie ar trebui sa fie cele mai rapide. Eu unul daca am cum, vin si la Iasi, chiar daca acolo nu e nici un membru sau sunt putini. Important ar fi ce facem cu persoana juridica, ce strategie avem pentru promovare, citi oameni suntem,etc. Ar trebui sa interactionam mai des zonal, sa ne includem unii pe altii in program, ca si cum ne-am sti de o viata. Si altfel ar sta lucrurile, cred. Noul S40 , S60 sau Xc60 le-ati vazut? beleeeea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deoarece suntem destul de putini, nu suntem asa de multi ca vw-istii, cred ca ar trebui sa fim destul de permisivi in stabilirea conditiilor de dobandire a statutului de membru. M-am gandit si la treaba cu volvo in curte, dar cred ca nu e neparat necesara tinand cont de faptul ca dintre membrii acestui club sunt foaaaaarte putini cei care nu au volvo in ograda. Treaba cu detinerea permisului de conducere e discutabila. De fapt mai sunt multe aspecte discutabile vis-a-vis de proiectul de statut, motiv pentru care ar trebui sa discutam toate propunerile si, cu acceptul majoritatii, sa incercam sa gasim o forma finala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hai sa ne intalnim cativa(si sper sa fie cati m. multi!) strict in scopul dezbaterii statutului si a organizarii clubului-nu cred ca are importanta vechimea-cu cat m. repede cu atat m.bine;asteptam opiniile administratorilor-sa-i dam drumul la treaba...vad ca nu sunt multi care-si spun parerile;inseamna ca nu ii intereseaza asa mult statutul(nop);asa ca ce vom stabili va fi valabil pt toata lumea.

propun o perioada de 2 sapt. pt. dezbateri pe forum,invitam toti membrii sa participe ,dupa care il adoptam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din partea mea aveti liber la orice cat timp este in topic si nu aduce ofense cuiva ori neglijeaza parerile celorlalti utilizatori :) Desigur nu ma refer la cei care se abtin si merg "cu valul", sau la cei care intra doar pentru a pune o intrebare dupa care dispar in negura veshniciei. Dar asta e alta discutie care nu-si are rostul aici.

Eu as fi preferat totusi sa asteptam urmatoarea intrunire nationala pentru ca mi se pare corect ca si utilizatorii din celelalte parti ale tarii sa fie prezenti. Personal pun o destul de mare baza si in Danm, alexb, mihailcostin3, kadudu, relu75 si Emil, (sper ca n-am uitat pe cineva ca mor), carora nu le e chiar usor sa vina in Bucuresti si consider ca au un cuvant de spus. Dar din nou, e chestiune de preferinte, fiecare considera poate ca s-a inteles mai bine cu altcineva, asa ca cu cat mai multi cu atat mai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am inceput sa fac o lista cu membrii forumului in care sunt cuprinse date despre localitate, virsta, masina. ce pot sa spun pina acum, dupa centralizarea cam a jumate dintre forumisti, doar vreo 50 % si-au declarat datele (localitate, virsta, masina). ceilalti (adica tot vreo 50 %) inafara de citeva pers care au postat un text, doar s-au inscris si atit. si nici nu au mai intrat dupa ce s-au inscris. mai sunt vreo 3 care prin natura jobului pe care il au, s-au inscris pt a face oferte de diferite accesori sau piese pt masina (sunt si posesori de alte marci auto). repet, sunt rezultate partiale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

intamplarea face,alex :)ca aceleasi persoane pe care le enumeri tu sa fie de baza si pt. mine....nu pot(nu putem )neglija parerile lor!

eu,repet, ma supun majoritatii:si in ce fel si cand!

dar,nu-i putem neglija nici pe noii membri care nu au fost la bv. (si tu ai cunosc. cativa)

si nici impiedica de cei care nu se implica....asta,in schimb,nu-i fac mai putin importanti!

sa astept. intalnirea nationala?

eu propun o intalnire scurta,concreta care nu implica cine stie de timp si fonduri...

prin delegare se poate transmite cerintele si votul oricui...

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Sunt perfect de acord cat timp exista si parerea celorlalti utilizatori din tara care isi doresc cu adevarat sa se implice.

    Shpeedy ? Asteptam si de la tine un raspuns :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

relu,astept de la tine sa postezi situatia membrilor in tara,felicitatari!

intradevar shpeedy ne lasa sa fiebem in suc propriu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect! O intalnire scurta, mai mult sau mai putin regionala, care sa aiba loc totusi in zona Brasovului, pentru ca si celor din Ardeal sa le fie mai usor. Sau, daca nu se anunta nimeni din Ardeal, ori daca nu-i "deranjeaza" inca 200 km :D , atunci la Bucuresti. Discutat si finalizat statutul plus alte probleme legate de organizare. Dupa ce se finalizeaza (oarecum) statutul, va fi postat pe site pentru consultare si propuneri de modificare facute de cei ce nu vor participa la intalnire .Pe de alta parte trebuie sa ne gandim ca infiintarea clubului si dobandirea personalitatii juridice presupune oarecare alergatura si, din cate am observat eu, suntem oameni muncitori :), fara prea mult timp liber. Deci ar trebui "trasate sarcini" concrete pentru fiecare din cei ce vor "umbla" pe la usile institutiilor in scopul organizarii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

chiar nu are importanta unde ne intalnim...

in functie de cine se anunta,stabilim...

dan,daca nu te superi,vezi tu care se vor sa vina

Share this post


Link to post
Share on other sites

am inceput sa fac o lista cu membrii forumului in care sunt cuprinse date despre localitate, virsta, masina. ce pot sa spun pina acum, dupa centralizarea cam a jumate dintre forumisti, doar vreo 50 % si-au declarat datele (localitate, virsta, masina). ceilalti (adica tot vreo 50 %) inafara de citeva pers care au postat un text, doar s-au inscris si atit. si nici nu au mai intrat dupa ce s-au inscris. mai sunt vreo 3 care prin natura jobului pe care il au, s-au inscris pt a face oferte de diferite accesori sau piese pt masina (sunt si posesori de alte marci auto). repet, sunt rezultate partiale.

M-am uitat si eu pe situatia membrilor... Din 311 membri 38 au peste 20 mesaje si 60 peste 10.

21 membri au 1 mesaj si 140 nu au postat nici un mesaj... Concluzia ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

concluzia e clara:in jur de 50 de membri sunt activi;stabilim locatia pt. acesti membri,si o sa facem regulamentul(vrem sau nu ) tot cu acestia!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now