Sign in to follow this  
Followers 0
alexandrubog

consum ulei

2 posts in this topic

Salut,de curand am observat un aspect ciudat la masina mea ( volvo 940 benzina) si anume consuma ulei dar in anumite conditii.Mai exact dupa efectuarea schimbului am facut cu ea vreo 5 mii km  si nu a consumat pic de ulei,sau a consumat infim,apoi am lasat o 2 luni fara sa merg cu ea mai mult de cateva ori cam vreo 100 km in total  ,ca sa ma trezesc acum,dupa un drum de 500 km ca mi a papat ulei de am ajuns aproape de minim..care sa fie explicatia? Sa fie de la faptul ca am tinut o atata timp nemiscata? este asta o explicatie logica?Are oare legatura cu faptul ca avand in ea ulei mineral de 10W40 si afara fiind foarte cald acest ulei se consuma repede la temperaturi ridicate?

Astept niste pareri de la voi in speranta ca ma voi lamuri cat de cat

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stay chill , avand in vedere ca masina a stat , tot uleiul s-a scurs in baie si automat nivelul era spre max , dar acum fiindca ai mers , uleiul a urcat din nou in rampa . Oricum in 5000 Km sa manance 0.5 L nu este o mare problema .

10w40 este semi-sintetic nu mineral si este foarte OK pentru Volvo , eventual sa pui un 5w40 dar in niciun caz 15W40 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0