Guest nicuuul

Vibratii

11 posts in this topic

In ultima vreme am observat niste vibratii care par a fi din ce in ce mai puternice, un soi de oscilatzii inainte si inapoi (nu foarte rapide, 5-6 oscilatzii pe secunda) care apar dupa 100 km/h. La 120-130 km/h pare ca e momentul cu vibratiile cele mai puternice, iar la 150-160km/h scand in intensitate, fiind sesizate doar de mine in coloana de directzie (nu si de pasageri). In momentul cand franez ferm, mai ales de la viteze mari, oscilatziile sunt foarte puternice. Sub 100 km/h nu se simte nimic in neregula. Ma gandesc ca e posibil sa am discurile fata ovalizate, le-am schimbat acum 10.000 km.

Intrebarea este ce alte cauze (in afara de discuri) pot determina aparitzia vibratiilor descrise, mai ales ca ele sunt prezente si cand nu franez si doar la viteze de peste 100 km/h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar mai fi cauciucurile dezechilibrate.Mergi si echolibreazale,si vezi dupa ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi sa nu ai depuneri de pamant pe interiorul jantelor, vreun cauciuc deformat....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate fi si o janta indoita, daca este pe interior nu se vede, deci trebuie date jos, verificate, indreptate si echilibrate.

Recomandabil ar fi periodic toate 4, incearca macar pt cele din fata...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca fenomenul se amplifica la franare e de la discuri in mod cert, e de ajuns o bataie de cateva zecimi de milimetru.

De curiozitate ce discuri ai pus?

Ai spalat masina si discurile erau incinse?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate m-am lasat din nou pe mana mecanicilor si.. mi-au schimbat discurile fata pentru o problema care nici nu avea legatura cu ele (nu-mi aduc aminte producatorul, oricum necunoscutzi). Cred ca am sa le pun la loc pe cele vechi, bine ca le-am pastrat.

Curios este faptul ca la viteze mai mici (sub 100km/h) masina nu vibreaza deloc cand pun frana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vibreaza pentru ca discurile nu au batai mari. Am patit acelasi lucru cu niste discuri no name. Din cauza lor am schimbat apoi o gramada de bucse in fata, pentru ca , in final sa ma duc sa-mi schimb placutele de frana si sa constat eu, nicidecum mecanicul, ca am discul de pe dreapta ovalizat. Acum mi-am luat ATE si le recomand cu caldura. Sunt mai scumpe, ce-i adevarat, dar merita ca nu le schimbi in fiecare an.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur ca aduc, dar am avut experiente destul de proaste cu ZimmerMann si cu Brembo. Si la masina personala, si la masina lui BiriV, care a reusit sa ovalizeze chiar si un set de ZimmerMann Sport, perforate !

Parerea mea e sa mergeti pe ATE, si nu sunt cu foaaarte mult mai scumpe avand in vedere ca le schimbi la 80-100.000km !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa mine, din proprie experienta, ar putea fi:

1. probabil mizerie (noroi) pe interiorul jantelor, nu neaparat - necesita echilibrare pentru totate rotile oricum.

2. capat de bara sau ceva bucsi uzate la suspensia fata

Discurile de frana le simti in pedala, daca sunt ovalizate, ca si cum ar pulsa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa stii ca nu-i valabil ce zici cu vibratia in pedala. Nu faceti confuzie cu masinile care au tamburi pe spate.

Eu am avut 1 disc ce fula (dreapta fata) si nu simteam NIMIC in pedala. Eventual poti simti o usoara sacadare la franare, dar trebuie sa ai ceva fler in mecanica si atentie sporita la franarea la viteze mici pana in 60-70 km/h, in special cand discurile sunt calde.

Testul cu ceasul comparator e "gold standard".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now