Guest volvox

Ce marca de ambreiaj recomandati ?

15 posts in this topic

Ce marca de ambreiaj recomandati, pentru un condus mai agresiv? Am auzit mai multe versiuni, dar pe la alte forumuri si ma gandesc ca daca obtin o parere din curtea noastra ar fi mai indicat.

Multumesc anticipat pentru sfaturi!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca cele de la "SPEC"

Share this post


Link to post
Share on other sites

In lumea asta mare, in domeniul ambreiajelor exista:

1. LUK

2. Sachs

3. Valeo

4. Restul

Cand il vei da jos pe cel de pe masina ta, 100% vei intalni stantat logo-ul unuia dintre astia 3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Luk = Sachs (sunt din acelasi grup din care mai fac parte si Boge si Lemforder)

Asa cum am mai spus si pe un alt thread, la AMBELE o sa intalniti acelasi material de frictiune : VALEO

Share this post


Link to post
Share on other sites

confirm.  am pus mai demult kit ambreiaj sachs, si pe disc scria sachs, iar pe ferodouri scria valeo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu ar trebui sa imi schimb ambreiajul....deci sa inteleg ca mai bine cumparam direct Valeo.....restul sunt "aceeasi Marie cu alta palarie". Despre Quinton Hazell cine poate sa spuna mai multe? Cat de bune sunt....ce-s cu ele.... A incercat cineva asa ceva pe masina personala?

Share this post


Link to post
Share on other sites

QH nu vand decat daca e super rupt-in-coate clientul si vrea cea mai ieftina piesa, sau daca chiar vrea sa si-o faca cu mana lui :)) . Cred ca asta spune totul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

QH nu vand decat daca e super rupt-in-coate clientul si vrea cea mai ieftina piesa, sau daca chiar vrea sa si-o faca cu mana lui :)) . Cred ca asta spune totul.

Ma sperii!! =)))) chiar in halul asta de proaste sunt?:) Am vazut ca au totusi o istorie si cei de la QH...ma gandeam ca sunt o firma serioasa care vand lucruri de calitate...cel putina sa mi-au dat impresia din ce am gasit pe net.... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu ar trebui sa imi schimb ambreiajul....deci sa inteleg ca mai bine cumparam direct Valeo.....restul sunt "aceeasi Marie cu alta palarie". Despre Quinton Hazell cine poate sa spuna mai multe? Cat de bune sunt....ce-s cu ele.... A incercat cineva asa ceva pe masina personala?

Eu am pus pe masina personala, acum un an jumate.

Rulmentul e problema la el. La mine a inceput sa caraie din prima luna... dar au fost ceva probleme la montaj si nu pot spune cert ca marca a fost de vina. La relanti caraie dar numai cateodata.

In rest merge ok.

Ce ma oftica, e ca la numai 2 luni dupa ce am luat QH, am gasit Sachs la acelasi pret.  :slap:

Ia un Valeo din start. Daca platesti manopera de 2 ori, nu o sa te mai bucure banii pe care ii economisesti pe piesa mai ieftina.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult pentru sugestii! E bine de stiut sa invatam din greselile altora...!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Luk = Sachs (sunt din acelasi grup din care mai fac parte si Boge si Lemforder)

Asa cum am mai spus si pe un alt thread, la AMBELE o sa intalniti acelasi material de frictiune : VALEO

Imi pare rau sa te contrazic, insa LUK nu are nicio legatura cu Sachs

Sachs este parte a ZF Trading (LMI, Boge, Sachs, ZF Parts si FTE) vezi link "brands" pe http://www.zf-trading.co.uk/

LUK este parte a Schäffler Group (http://www.luk.de/content.luk.de/en/)

Valeo este Valeo

Cei trei sunt concurenti si se urasc de moarte! Cu toate astea coopereaza, pt nici unul dintre ei nu fabrica absolut toate ambreiajele, si de aceea mai cumpara unii de la altii si le ambaleaza sub numele lor. Acest lucru e intalnit si la producatorii de placute de frana, discuri... etc. Nu exista vreunul care sa le faca pe toate de la A-Z.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuzele mele pt. confuzie, i-am bagat si pe cei de la LuK in aceeasi oala... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pus LUK acum o luna si merge foarte bine nu imi face nici o problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau sa te contrazic, insa LUK nu are nicio legatura cu Sachs

Sachs este parte a ZF Trading (LMI, Boge, Sachs, ZF Parts si FTE) vezi link "brands" pe http://www.zf-trading.co.uk/

LUK este parte a Schäffler Group (http://www.luk.de/content.luk.de/en/)

Valeo este Valeo

Cei trei sunt concurenti si se urasc de moarte! Cu toate astea coopereaza, pt nici unul dintre ei nu fabrica absolut toate ambreiajele, si de aceea mai cumpara unii de la altii si le ambaleaza sub numele lor. Acest lucru e intalnit si la producatorii de placute de frana, discuri... etc. Nu exista vreunul care sa le faca pe toate de la A-Z.

si mie imi pare rau sa te contrazic, dar eu am cumparat kitul de ambreiaj complet sachs....iar pe placa era stantat doar sachs....in timp ce pe disc era stantat luk si o eticheta lipita cu sachs .  rulmentul , avea scris la fel ca placa doar sachs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu Sachs mi-am pus pe V70 si sunt foarte multumit .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now