adi_28

resetare kilometrii

9 posts in this topic

Buna

Am auzit de la cineva ca la Volvo nu se pot da in spate kilometrii de la bord, cica este riscul de a se strica ceva procesor de pe la bord etc etc.Este adevarat sau e aberatie.Mie, sincer, nu imi prea vine sa cred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca  ;D

Si eu am auzit acelasi lucru dar, tot teoretic, kilometrajul poate fi dat inapoi la orice masina, cu aparatura potrivita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce procesor ar putea fi, dar volvo-uri cu km dati inapoi am vazut destule.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa inchideti topicul asta . Adi sa inteleg ca vrei sa dai Km inapoi ? FF urat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nuuuu.Ati inteles gresit.

Era doar o intrebare, a carei raspuns kiar nu stiam.Eram curios cum de la toate masinile se poate reseta kilometrajul si numai la Volvo nu, deci nu ma intelegeti gresit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Never-the-less, se inchide. Cauta pe 4tuning sau similar raspunsuri la astfel de intrebari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara suparare dar omul punea o intrebare si merita un raspuns.

Deci, pt a da km inapoi la volvo ai nevoie de un programator pt procesor Motorola MC912DG128ACPV , pt a putea insa programa procesorul este nevoie sa faci o punte pe cablaj, prin urmare orice modificare a km la Volvo se vede pt ca exista un "strap" intre procesor si alimentarea procesorului.

Mai departe trebuie spus ca nu toti cei care dau km inapoi stiu sa faca aceasta operatie nedetectabila, dupa ce ai facut aceasta operatie trebuie resetat cu un tester bordul, altfel la o scanare ulterioara poti avea eroare pe bord, "the odometer mileage was misrepresented on the vehicle" .

Din fericire in Bucuresti nu este decat o singura persoana care stie sa manareasca un Volvo fara sa se vada DELOC si tot din fericire dupa cum explicam mai sus la Volvo se poate vedea daca km au fost dati inapoi desfacand bordul.

Din pacate eu mi-am luat tzeapa cu XCul, acesta avand km dati inapoi, deci recomandarea mea este sa rugati vanzatorul sa va dea voie sa desface-ti bordul si sa verificati daca are strap facut .

Din pacate momentan nu mai gasesc pozele DAR cum le gasesc cu diverse borduri "manarite" o sa le pun pe forum .

Concluzia este ca se poate DAR se descopera destul de usor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Modificare kilometrajului unei masini este ILEGALA. Orice forma de incurajare/ajutare a acestei practici este, de asemenea, ILEGALA.

Bogdane, te rog sa nu te mai bagi pe actiunile mele de moderare, ca nici eu nu ma bag pe ale tale. Hai sa ne respectam asa cum ar trebui, ok?

Daca vrei sa participi si sa incurajezi astfel de practici ce contravin legilor tarii, te rog fa-o pe privat. Nu trage dupa tine un forum intreg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@muadDib: BogdanG NU incurajeaza, doar explica modul in care se poate vedea daca s-au dat sau nu km inapoi. Si de-asemenea pe cine sa ia de urechi. Este o explicatie preventiva, si cat timp nu i-a explicat pe privat "cum sa-l manareasca", nu vad unde e problema. Decat sa fie interpretat ca "veniti la mine ca vi-l modific eu", mai degraba ar trebui interpretat ca "belitzi ochii sa nu va tepuiti !"

Parerea mea... Intre moderatori mai trebuie sa se bage si un administrator ;D

Pup iu si on to the topic !

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.