adi_28

curatare debitmetru

12 posts in this topic

Buna

Am desfacut carcasa filtrului de aer si am pus mana acolo la debitmetru si era putin cam murdar, nu era praf, era ceva negru, ca funinginea, nu era mult, da era putin.Mecanicul mi-a spus ca e normal sa fie asa, deoarece e din cauza rateurilor care se produc in motor.Intrebarea este ...e normal asa ceva? debitmetru se poate curata cu ceva sau nu se poate curata si nu necesita curatatre, lasandu-se cel mai bine asa cum e?  .

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce masina ?

Ce rateuri ?  :D

E normal sa fie murdar, zimi si tu unde nu ajunge mizeria la noi in Romanica ?  ;D

Ce e concret e ca nu este bine sa fie murdar ! Il poti curata usurel cu WD40 sau ceva de genul.

Parerea mea, mai asteapta si alte pareri !

Apropo completeaza-ti si tu profilul !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista un MAF cleaner de la CRC sau poti folosi cu succes "Spray Kontakt", dupa care sufli  bine cu aer comprimat, de la minim 30cm ca sa nu-l distrugi !

Share this post


Link to post
Share on other sites

parerea mea este ca nu ar fi normal sa fie murdar, doar debitmetrul se afla dupa filtrul de aer, aacolo ar trebui sa fie aerul curat, doar din debitmetru intra in motor.Cred ca am sa il curat cu WD40, sper sa nu il stric ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este perfect normal sa fie murdar acolo, un praf negru, exista la orice masina . Filtrul de aer nu este filtru de micro-particole :D

Vezi sa nu-l strici, eu am curatat cu alcool dublu rafinat, WD40 ul nu vad cum ar putea sa curete pt ca este pe baza de ulei, ma rog fiecare face cum vrea DAR mai bine folosesi metoda lui Midnight .

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci sa inteleg ca cel mai bine ar fi sa il las asa cum e, ca e normal sa fie asa...multumesc de informatii.Cred ca il voi lasa asa cum e, nu vreau sa risc sa il stric

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista un MAF cleaner de la CRC sau poti folosi cu succes "Spray Kontakt", dupa care sufli  bine cu aer comprimat, de la minim 30cm ca sa nu-l distrugi !

Unde gasesc CRC MAF Cleaner in RO ?

Sunt 2 tipuri de debitmetre, Hot Film ( pelicula sau tablita ) care se mai numesc Hot Plate si Hot Wire ( cu fir ). Cele de tip Hot Wire sunt mai vechi si fiind din platina pot fi curatate cu solutii mai "dure" cum ar fi WD40 sau spray de contacte, etc.

Cele Hot Plate sau Hot Film sunt mai pretenstioase si foarte sensibile si necesita spray-uri speciale cum ar fi acel CRC MAF Cleaner dar nu se prea gaseste, eventual cu noroc de pe ebay.

Eu o sa caut unul pe ebay, ca am un amic care vrea sa incercam sa ii curatam debitmetrul la un Passat 1.8T pentru ca consuma exagerat (mai mult decat a mea), nu si-a mai schimbat nenorocitele alea de filtre dar in schimb se plange de consum :(.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si oare la volvo S80 2.0T 180 CP,an.2001. ce tip de debitmetru este, are cineva idee?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista un MAF cleaner de la CRC sau poti folosi cu succes "Spray Kontakt", dupa care sufli  bine cu aer comprimat, de la minim 30cm ca sa nu-l distrugi !

Ce tip de Crc recomanzi?Am gasit mai multe si nu stiu care i mai bun ;D

Crc

Aici puteti gasi preturi pentru transport in Ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am folosit alcool de 98 si spray de contact, am curatat si modelul vechi si cel nou, chiar a dat rezultate in ambele cazuri desi eu sunt pesimist din fire .

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare, de ceva vreme stau si ma intreb daca se potriveste debitmetrul de la un motor diesel (ford), la un motor pe benzina, in cazul meu s80. as incerca sa il schimb ptr ca imi lasa impresia ca ar consuma ceva benzinamai mult decat ar trebui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now