Sign in to follow this  
Followers 0
adi_28

cutie viteze

11 posts in this topic

salutare.

Am o intrebare.....ce tip de cutie de viteze se afla pe S80 2.0T, T5, 180 CP?

Si as vrea sa stiu daca se gasesc de cumparat piese si subansamble pentru repararea acestor cutii de viteze....am citit aici pe forum ca la ceva cutie de viteze de pe diesel, nu se gasesc subansamble si deci nu se poate repara in caz ca se strica, ci trebuie cumparata alta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alo adi stai bland omule! Vrei sa faci masina bucati ?  Toate la timpul lor - azi una maine alta.

Ai citit vadis-ul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut.

Cutia este manuala, 5 trepte.Vadisul nu l-am citit, eu personal nu am putut sa il scot, poate voi ruga pe cineva sa ma ajute, daca va fi amabil.Nu vreau sa o desfac, dar am citit ca ceva cutie de volvo nu se poate repara...nu se gasesc subansamble pt ea, de aia sunt tare curios cum e aceasta cutie de viteze de pe 2.0Turbo benzina, 5 cilindrii 180 CP.Este o cutie rezistanta, se strica usor/greu, se poate repara, subansamblele sunt scumpe tare etc etc.Sunt nou proprietar de S80 si vreau sa stiu cat mai multe despre el, sa pot preveni unele incidente si cheltuieli.

Tare m-as bucura daca mi-ati putea da niste raspunsuri concrete la nedumeririle mele...pls

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar ce a patit cutia? Cum se manifesta? Intreb, ca o cutie manuala se strica destul de greu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare !

Chiar acum am verificat descarcarea la Volvo Vadis. Este acolo unde am specificat. Cauta-l, descarca-l si citeste-l ! In talon gasesti si tipul de motor, sasiul, nr identificare,... -pentru completarea profilului masini la Vadis. Descarca Vadis-ul si te lamuresti. Este foarte bun, dar trebuie sa sti engleza (cu rusa nu  faci nimic)  sau cauta pe net un Translator Englez-Roman. Cutia de viteze manuala la s80, 2.0 T 180cp este M 56. Am aceeasi masina ca tine, numai ca a mea este fabricatie 2000. Spor la treaba Adi !

O zi buna !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana il descarc eu vadisul mai dureaza putin.....daca ai citit in el despre cutia asta de viteze....ce zice despre ea acolo? e buna/rea, se poate repara/nu se poate repara, sunt probleme cu ea/nu sunt..........ca mor de curiozitate.Pls

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este cutia M56 , stai calm ca astea nu se strica . Si nu se gasesc subansable pt ea .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e stricata....dar dupa ce am vazut ca ceva cutie de pe ceva diesel nu se poate repara, decat alta noua.....m-a pus pe ganduri......si o cutie noua e o gramada de bani.

Nu cred ca in caz ca se strica cutia de viteze,ea nu se mai poate repara......de ce sa nu se poata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai esti ca in povestea cu drobul de sare... Nu ai cutie stricata, ai o cutie care nu prea se strica..

Insa cauti urgent solutii la o problema care nu exista :D

Ai terminat restul lucrurilor care chiar trebuiesc facute la masina ta?  ::)

Se poate intampla sa ai ghinionul sa parchezi masina intr-un loc in care sa inceapa o ploaie de meteoriti.. Si aia sa iti distruga plafonul si staplii caroseriei. Si, la fel ca in cazul cutiei, carosesria se schimba cu totul... Altceva care sa te puna pe ganduri... Firar a dreaq de masina, ca numai griji aduce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0