Guest nicuuul

Volanta

6 posts in this topic

De o buna bucata de vreme (20.000 - 25.000 km) se aude un trancanit la motor pe partea stanga (partea soferului), dupa ce motorul se incalzeste, zgomotul nu se mai sesizeaza. Cand este frig afara, mai ales iarna, zgomotul este mai puternic si persista mai mult timp. De asemenea se aude doar la relante, la turatzii mai mari, sa zicem dupa 1000 rpm totul e ok.

Am fost la mai multzi mecanici, fiecare cu diagnosticul lui.. Unii spun sa schimb ambreiajul, altzii volanta, altzii rulmentul de presiune.. Masina are in jur de 195.000 km, este normal ca volanta sa se duca la rulajul asta? Cineva mi-a spus ca la s60 cam asta-i piesa slaba, care cedeaza mai repede decat ar trebui si ca ar trebui schimbata cam la 2 inlocuiri de ambreiaj. Am cumparat masina pe la 120.000 si nu am idee cand sau daca a fost schimbat ambreiajul.

M-am interesat de piese, o volanta mi se pare foarte scumpa, am gasit la 3400 RON producator LUK.

O sa incerc sa inregistrez sunetul poate cineva isi poate da seama de problema exacta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca e volanta, volanta cand e dusa face ca dracu, vibreaza toata caroseria.

Cand apesi pedala de ambreiaj pe jumate simti cum oscileaza in pedala ? Dar vezi sa fie oscilatie sanatoasa nu huruit\macinat.

Ce dracu doar nu e volanta de Vw TDI, ca alea pica in draci.

Pune pe cineva sa stea cu urechea la roata din partea soferului si tu apesi pedala de ambreiaj pana pe la jumate si daca se aude ca huruie e clar rulmentul de ambreiaj, exact aceeasi problema o am si eu. Se simte putin si in pedala cum "macina".

Eu tot asa umblu cu el de o gramada de timp, deocamdata nu am bani de el, e cam 410 lei la mine.

Fa asa, baga intra-n 1-a si demareaza usor si las-o sa mearga doar din cuplu fara sa apesi acceleratia, daca da in nas in timp ce mergi e posibil sa fie volanta, dar eu cred ca e doar rulmentul de presiune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca s-a mai discutat. Cauta pe forum. Roberto ti-a explicat care e problema. Aproape toate S60-urile fabricate pana in 2004 au acest zgomot..........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca s-a mai discutat. Cauta pe forum. Roberto ti-a explicat care e problema. Aproape toate S60-urile fabricate pana in 2004 au acest zgomot..........

Si nu doar....

Ieri am fost sa ma uit la un S80 din 2007 D5 185 cp, 6 trepte manuala si ia ghici ce tzacanea....Se auzea ca la S60, poate ceva mai fin, insa clar zgomotul era prezent (pentru o ureche de volvist). Obisnuit fiind i-am pomenit tipului care o vindea si s-a ingalbenit, nu i-am zis insa ca nu e nici o problema ca poate o dau la schimb pe a mea si vreau sa-i trag de pret in jos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, la jumatatea cursei ambreiajului se simt niste oscilatzii. Am mers cu 1-a si merge perfect. Intzeleg ca daca volanta ar avea o problema, masina ar trebui sa vibreze puternic? Simt niste mici trepidatzii cand masina ste oprita dar de foarte mica intensitate, ma gandesc ca e vre-un tampon motor dus (tampon inferior fatza deja l-am schimbat, era rupt complet, dar celelelate... )

Nu stiu daca are vre-o legatura faptul ca in momentul cand opresc motorul, se aud niste niste zgomote destul de puternice, tot in zona ambreiajului/volantei, similare celor descrise in mesajul anterior, care par a avea aceiasi intensitate indiferent daca tzin apasat sau nu ambreiajul la oprirea masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volanta se invarte fie ca apesi ambreiajul fie ca nu .

Volanta cu probleme se manifesta in multe moduri, unele vibreaza la turantie mare altele la turatie mica, in oricare din cazuri plaja de turatie cand vibreaza se va marii, astfel la final va vibra tot timplul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now