nnd

spray curatat instalatie aer conditionat

12 posts in this topic

Cine stie unde pot gasi un spray ptr curatarea instalatiei de aer conditionat ????

A mai folosit cineva ?Ma intereseaza daca a dat randament.Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine stie unde pot gasi un spray ptr curatarea instalatiei de aer conditionat ????

La Primus Auto cu vreo 70 RON

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am un prieten care are un service auto si sapt. asta daca nu cealalta va dota service-ul cu un aparat de curatare pentru instalatia de climatizare. Pretul va fi in jur de 90RON si cred ca va fi mai eficient decat un spray, ramane de vazut.

Va voi anunta cand a intrat in posesia aparatului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc frumos celor care mi-au raspuns.Azi mi-a recomandat cineva un service pe la Cutitul de Argint care poate rezolva problema.Zice ca au un aparat special de curatat instalatia de ventilatie,chiar si cu camera video.Trebuie saa-mi fac programare si o sa vad cum e .Cine va avea nevoie i-l voi recomanda,costa in jur de 80 ron.Intai testez pe mine. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sal vreu si eu sa curat instalatia si stau in zona cutitul de argint. Imi poti spune de care service este vorba.Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu sunt interesat, sa-mi spui cum a decurs procedura de curatare a instalatiei

merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

am cumparat un spray ptr curatat ac de la remco,destul de ieftin 26 ron.Am fost la un mecanic  mi-a dat cu el a mirosit frumos o saptamana si acu a inceput din nou sa miroasa asa  dar nu chiar atat de puternic ca inainte.Mi-a mai ramas varianta cu service-ul de care am mentionat unde se curata instalatia prin alte metode.

cand o sa am finante ma voi duce si va tin la curent .Ptr cei interesati o sa va recomand acolo daca doriti.Intai treb sa ajung eu si sa vad rezultatul ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

nu cred ca este necesar sa mergeti la service pentru asta. Uite un link, unde va arata cum se face curatarea sistemului AC. Exemplificarea este facuta pe un Volkswagen, singurul lucru care difera este pozitia filtrului de polen.

http://www.polo-classic.go.ro/ac/

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am un s40 din 2001 de 2 saptamani si cei ce l-au avut erau fumatori.

I-am facut tratament cu ozon, si miroase ca noua.

Firmele care fac "detailing" fac asa ceva.

poate am avut si norocul ca masina e cu piele, si din ce stiu nu intra mirosul asa usor.da incearca ca e 100% sigur.la mine miroase a nou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum, procedura aratată pt vw nu cred că va merge la S60 datorită poziÅ£ionării diferite a componentelor (vezi filtrul de aer)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Datorita umiditatii aerului care intra in evaporator picaturi mici condenseaza pe eleroanele de racire si adera la ele din cauza tensiunii superficiale a apei.

  Combinatia de umezeala, frig si intuneric furnizeaza un mediu ideal pentru bacterii si micro-organisme, care sunt antrenate in fluxul de aer circulat de instalatie ducand la aparitia de mirosuri deranjante si iritante pentru caile respiratorii.

  Se foloseste un sistem de curatare cu tehnologie ultrasonica, care nu acopera mirosurile ci le elimina direct de la sursa.

  Acesta transforma un produs de curatare si dezodorizare intr-un abur fin ce este transportat de catre sistemul de circulatie al autovehiculului catre evaporator, curatand suprafetele acestuia si tuburile instalatiei, eliminand astfel mirosul neplacut direct de la sursa.

  Pentru rezultate optime si mentinerea calitatii aerului pe care il respiri in masina se recomanda repetarea anuala a tratamentului. "

Gasit cu Google... Deci cred ca un simplu spray nu rezolva problema decit partial.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now