Roberto

Zgomot de la bucse duse - Cand colo....

4 posts in this topic

Mda, precizasem pe aici mai demult ca de ceva timp, cateva luni am un zgomot nasol pe care l-am banuit ( nu doar eu ) ca fiind de la vreo bucsa dusa in incidentul in care mi-am rupt gumele si facut praf 2 jante.

Dupa ce m-am chinut cu mecanicul sa ii dam de cap, sa vedem care bucsa naibii e, evident fara succes dupa ce am tras cu rangile de ea dar nu clintea domle, nimic; m-am enervat si am zis ca o las pana pica sau se rupe ceva si atunci o gasesc  ;)

Ei azi am pus masina pe cric pentru ca am inlocuit clips-urile de prindere de care discutam in alt topic si am descoperit ca minunea aia de aparatoare la amortizorul din spate dreapta era iesita de pe buretele acela cu riduri de sus.

Ei domle, asta facea "larma", zgomotul specific de bucse sau elemente de directie duse dar nu asa, ci intens.

Mi-am si dat seama cum a iesit : La spalatorie din cauza jetului ff puternic de apa cu care dau idiotii sub aripi.

Am bagat tubul inapoi pe burete sus, temporar, trebuie sa il dau jos si sa il lipesc ca am observat ca original el are ceva lipici si s-ar putea sa nu tina.

Buretele are niste riduri, se vede in poza.

LINISTE TOTALA, ca noua masina  ;D ;D I love my Volvo

Al dracu' scuturi la Volvo eh  :D

post-527-12877865897198_thumb.jpg

post-527-12877865899875_thumb.jpg

post-527-12877865902955_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totusi nu cred ca zgomotul era asa de tare gen fier pe fier, mai degraba cred ca zdranganea .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdranganea da nu asa, ziceai ca raman fara brat roata la fiecare groapa.

Si ca sa fie si mai al naibii toti ( eu, prieteni, mecanicul ) am atribuit zgomotul in partea fata stanga, cand colo era spate dreapta.

Era un fel de zdranganit+scartait, foarte foarte asemanator cu cel de elemente directie duse.

Eh, bine ca l-am descoperit, poate mai da si altii de problema asta si sa nu arunce bani dea moaca pe cine stie ce bucse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iarasi a iesit nemernicul de scut amortizor.

Pe un frig de mi-au inghetat mainile l-am "tras" inpoi pe burete. Se pare ca are ce are cu apa, cand se inmoaie buretele ala de la umezeala aluneca tubul in jos. Data viitoare cand il prind uscat dau cu prenadez pe el.

Liniste totala din nou in masina  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now