Sign in to follow this  
Followers 0
ursu48

Cum ramane cu abacul?!!!

8 posts in this topic

Dragilor,

am primit spre rezolvare de la nepotica mea , de clasa a - IV - a, cele din atach. Ajutati-ma se le rezolv. Sunt subiectele date la matematimatica, olimpiada, nivel clasele 3 si 4.

Spor si astept cu interes raspunsurile voastre. Eu ma gandeam sa fac un implant nepoatei ca pentium-ul e in urma fata de aceste probleme.

Un jurist![attach=#]

post-1341-12877866333324_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

la prima : 31459 tinem cont ca cea mai mare cifra e 9 si trebuie sa avem cit mai multe cifre

la a doua : 311+11 asta nu prea era de olimpiada ca e prea simpla

la a 3-a : pagina cu numerele 999-1000 si asta e prea simpla ( cite cifre iti trebe sa numerotezi 1212 pagini, cite i-au trebuit dupa ce-a rupt ca bou' o pagina, cu 7 mai putin deci care foaie contine 7 cifre ?)

acu plec la piata , ca nevasta-mea nu e interesata de o astfel de matematica

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai, jurist fiind mi-au trebuit 40 min si 100 de coniac sa ma prind....

vreau si eu 4 kg ardei capia de la piata te rog.

Merci de raspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aia cu virsta 1976. (31 februarie) suma maxima a cifrelor anilor de dinainte de 1999 e 27, ca na, s-a nascut inainte de 1999. deci incepi cu 27 de ani inainte si ajungi usor-usor la 1976. la un calcul mai precis (secret) s-a descoperit ca era fata, blonda din pantelimon

Share this post


Link to post
Share on other sites

pizza

asta e la misto: nu exista un multiplu de 7 divizibil cu 12 (cu conditia ca acest multiplu sa fie maxim 77)

deci tilharii infometati mor de foame !  nu stiu de ce nu ma mir !

Share this post


Link to post
Share on other sites

aia cu zerourile

se separa inmultirea in perechi : (30x100)x(31x99)x(32x98).....(64x66) care se dezvolta ca diferenta de patrate astfel 30x100 = 65x65-35x35 ; 31x99 = 65x65 - 34x34; 32x98 = 65x65-33x33 samd

65x65 se termina in 225 si zerouri vom obtine doar daca si celelalte patrate se termina macar cu un 5 deci patratele care ne intereseaza se termina cu 5. care este alea ? 35,25,15,5 de la 35 si 15 avem cite 3 de zero, iar de la 25 si 5 avem cite 2 de zero, in total 10 de zero.

daca n-ai aruncat cu nimic prin casa inseamna ca esti bonlav !

Share this post


Link to post
Share on other sites

gata m-am plictisit. deja mi-am adus aminte de job si ma enervez !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bonlav sunt, dar de ale mele.... teoretic cand imi ajut nepotica la teme ma relaxez, dar vad ca matematicile astea de clasa a 3-a sau a 4-a devin de-a dreptul stresante....

Oricum la nivelul claselor astea invatatoarele ne-au recomandat cu caldura sa ne luam MEDITATORI pentru copii... ca asta e programa, trebuie sa le predea mult si nu au timp sa le explice pana la intelegere in clasa....

Plec la job.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0