Sign in to follow this  
Followers 0
cristicul

A folosit cineva Duralube ?

12 posts in this topic

Doresc sa folosesc Duralube pt un Volvo 850 T5 din 1994 motor B5204T (1984cm3 155 Kw turbo) combinat cu un ulei Mobil 5W50 .

Eu personal am folosit din 1997 pana acum la toate masinile pe care le-am avut si mi s-a parut un spor de performanta si parca motorul mergea mai bine . Am bagat in ordinea asta

1997 - intr-o dacie din 1977

1999 - intr-o dacie din 1999 cu 5000 de km + cutie de viteze pe care am cumparat-o noua

2004 - intr-un Rover 2500 diesel din 1988

2007 - intr-un Mercedes C220 din 1994 benzina + cutie si diferential

Intrebarea mea este daca a mai folosit cineva Duralube si ce parere aveti ma intereseaza in special daca considerati ca dauneazapt ca am citit pareri ca in motoarele de generatie mai noua nu ar fi indicat  .

Share this post


Link to post
Share on other sites

din punctul meu de vedere foloseste duralube

si eu am bagat in toate masinile pe care l=am avut

urmeaza sa bag si asta

si o sa bag si la cutie si pt injectoare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am bagat in Golful 1 pe care il am dar prin `99 si pe vremea aia aveam un motor dizal aspirat vai mama lui si singura constatare a fost ca nu mai batea si nu se mai incingea, in schimb trebuie spus ca pe vremea aia bagam un ulei de rahat in motorul ala si avea vreo 500k km. La motoarele moderne care necesita ulei sintetic nu prea ai ce face cu Duralube, trebuie doar ulei bun si gata .

Share this post


Link to post
Share on other sites

C mon , durlalube este pt Dacii  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Duralube, metabond si alte marci de aditiv is pentru frectii mai mult sau mai putin la picior de lemn. Ulei de calitate cu specificatia producatorului masinii si nu-ti mai trebe nici un aditiv. Eu am bagat cand aveam dacie, n-am vazut nici o diferenta, m-am convins ca e o guma de mestecat cu xilitol pentru motoare si gata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

io folosesc si duralube si metabond .... de cand am luat masina respectiv de 30000km

Share this post


Link to post
Share on other sites

io folosesc si duralube si metabond .... de cand am luat masina respectiv de 30000km

e vezi ....daia ai ajuns ultimu' la Poiana si ai stat in casutza  :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auzi Gus face lumea misto de tine :))

Concluzia insa este ca daca pui ulei de care trebuie nu ai ce face cu DURALUBE .

Oricum ma amuza reclamele lor unde e testat numai pe motoare V8 care sunt super fiabile .

Share this post


Link to post
Share on other sites

deaia am ajuns ultimu ....dar pe serpentinele unde au asfaltat pana in vatra dornei am dat rusine la 2 buc bmv ..... ;D    io s multumit de duralube si metabond mai ales ca atunci cand am ocazia o forjez masina ... apropo danyx sa stii ca l am prins pe tata l tau pe drum desi plecase cu vreo 2 ore  mai devreme ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

apropo danyx sa stii ca l am prins pe tata l tau pe drum desi plecase cu vreo 2 ore  mai devreme ;D

a lasat'o el mai moale ....ca ajungea inaintea mea si nu avea cheia de la usa . :smile::nana:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara duralube ca e pacat...este ca si un drog pentru motor...o sa ceara mereu si e pacat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0