marian21

nelamurire debitmetru

13 posts in this topic

am un s40 di din 30/10/2001 cod d4192t3 si codul la debitmetrul meu este 5wk9620 care este defect iar un prieten care are un v40 din 2002 are codul la deb. 5wk9632.acum sint foarte nelamurit.va rog poate sa ma ajute cineva?

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai prietenul ce cod motor are ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

5wk9620 nu este bun, este pt Renault iar 5wk9632 este pt Volvo . Oricum merge cu amandoua problema este cum raporteaza catre ECU, cu cel de Reno cred ca trage mai prost dar este mai ieftin .Cel original Volvo este mai scump si se gaseste mai greu fiind pus pe Volvo si Mitsu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu placere, vezi ca multi au pus varianta pe care o aveai tu, mecanici idioti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este cu si mecanicii astia din italia .Daca te vede ca esti strain profita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aveti idee ce trebuie facut dupa ce a fost montat debitmetrul cel nou? resetare computer bord sau ceva de genu?

eu am un volvo s60 si am gasit sa inlocuiesc debitmetrul. am gasit pe forumul volvo din anglia (http://www.volvoforums.org.uk/archive/index.php/t-30078.html) urmatoarea fraza legata de subiectul nostru si nu inteleg la ce se refera :

Take out #23 for about 10 minutes to reset it so that it unlearns the faulty MAF

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU trebuie facut nimic, doar apa, paie si bataie ;D

Ce ai citit tu se refera la scosul sigurantei nr 23 de la tabloul de sigurante de la motor, este siguranta de la Engine Control Module (ECM) supply, engine relay (ECR) coil, daca o scoti 10 minute se reseteaza erorile de pe motor, daca ai MAFul bun se reseteaza eroarea singura in mers .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva ce variante mai exista in afara de debitmetrul original?Merge si altu'?Daca da de la ce masina ?

Al meu e cam gata si nu prea am gasit ce trebuie,adica 5wk9632.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune debitmetru de Laguna sau Clio sau orice are motor F9Q

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit ceva dupa codul asta 7700114778.Sper sa fie bun :).

Multumesc de sfat @Mc.

F9q cred ca e si 2.2 dci ul nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now