alexandrurazvan

filtru polen v50

10 posts in this topic

buna ziua ,

nou pe forum , nou posesor de volvo v50 1,6D ,80kw, 110cp,  2006.

La prima revizie dupa ce am luat-o (180.000km ) am mers la un service ( nu volvo deoarece volvo cere 1400 de ron pe o revizie ( filtre+ ulei+ manopera)) iar acolo am intampinat o problema : nu gasesc filtrul de polen ; am incercat sub torpedo (asa zicea un coleg de pe forum ) dar acolo am dat peste tabloul de sigurante ...

M-am chinuit vreo jumatate de ore cu colegul mecanic si nu am reusit sa-l gasesc ....

daca stie cineva unde este va rog sa ma ajutati 

multumesc frumos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahhaa, filtrul de polen loveste din nou !  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pfuuuu...lovitura de bruce lee...este sub pedala in stg la sofer si o sa toace ceva nervi...sa stii ca eu am luat toate filtrele(4buc) de la Alex cu 289 lei. Am luat ulei Castrol 5W-30 tot de la el cu 267 lei/4L si am schimbat astea toate la un cunoscut(service) cu 100 de lei.

Deci la cat am ajuns????

Am de atunci 4000km si merge ca unsa.

Am acelasi motor  ca al tau si aceeasi masina.

Suna-l pe Alex MC si discuta cu el...

Bafta si ptr detalii ma poti suna...0724715877

Iulian

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine a fost 495 de lei TOATA revizina cu 6L de ulei Petro Canada :D, luate de la Alex.

Deci daca un ai garantie si esti indemanatic ce cauti la reprez ? ai prea multi bani ?

Daca nu vrei sa te murdaresti ( desi nu ai ce ) tot ce iti trebuie e un mecanic bun, un prieten ceva si ai rezolvat.

Aici pe forum si si operatiunea de a reseta mesajul de revizie care se face printr-o manevra secreta din butoane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar ce m-am trezit, acum am vazut ce haotic am scris si a disparut si butonul Edit  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol, saracul om dorea doar sa stie unde este filtrul de polen si noi... ca de obicei  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc tuturor pt sfaturi ,

sunt binevenite intotdeauna deoarece nu am mai avut volvo inainte si ma lovesc de detalii .

Revizia m-a costat tot pe acolo ( nu am fost la reprezentanta ), vreo 470 RON cu tot cu filtre si ulei Castrol 5w30 dar fara filtrul de motorina caci nu-l aveau atunci !

Chestia cu resetul la mesajul de revizie printr-o combinatie ma intereseaza insa foarte tare  ;D acum am vazut ce trebuie demontat si pe unde sunt filtrele iar data viitoare o sa-mi schimb singur uleiul si filtrele !

Asa ca daca nu sunt prea indraznet v-as ruga sa ma invatati si pe mine manevra aia cu butoanele  ;)

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now