ticoromeo

Cum se schimba placutele de frana?

4 posts in this topic

Salutare tuturor!!! Am marea rugaminte de a-mi da un sfat util in vederea schimbarii placutelor de frana la un 460! Trebuie demontat tot etrierul, sau doar partea care tine placutele? Pentru multi poate parea un lucru banal, dar nu vreau sa fac vreo boacana. Multumesc anticipat. O seara buna tuturor!!! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai e foarte simplu si chiar nu prea ai ce sa strici.

Banuiesc ca nu e prea diferit fata de cum sunt la mine sau chiar la mai toate masinile.

Etrierul e prins in spate cu 2 suruburi de 17 sau 13 daca imi prea bine amintesc. Desfaci cele 2 suruburi si scoti cu grija etrierul, nu te speria ca e solid si n-are nici pe dracu, am zis cu grija ca sa nu il scapi si sa "balangane" in furtunul de frana.

Ai o siguranta de sarma pe care o scoti ( iti dau tu seama cum ) apoi placutele ies foarte frumos afara, inainte sa le scoti daca pistonasul e "in afara" s-ar putea sa nu mai poti baga etrierul inapoi pe disc din cauza ca placutele noi sunt mai groase, in cazul asta iei o cheie franceza ( eu asta am gasit ) daca ai si folosind placutele vechi strangi usor folosind falca cheii sa bagi putin postonasul inauntru ca sa ai loc.

Cam atat...... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e pe spate , la modelul meu,trebuie sa invarti pistonasul in timp ce il impingi inapoi. Exista un dispozitiv special pentru aceasta operatie, dar se poate si improviza cu ajutorul unui surub.

Cred ca e una din cele mai simple operatii  la o masina ... :).

dar ATENTIE! verifica de 2-3 ori tot ce ai facut!E vorba de frane , si nu e de joaca!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now