Sign in to follow this  
Followers 0
baubau

AJUTOR... POMPA AMBREIAJ

21 posts in this topic

BUNA ZIUA...

daca o mai fi... sa va povestesc: in ultima vreme am completat destul de des lichid de frana. Imi aparea mesaj in bord, pac, umbla cu sticluta. Nu se vedea nici o scurgere pe la conducte, etriere, etc. ne-am uitat cu nenea mecanicul si sub bord, nimic.

Astazi am primit din nou mesajul buclucas. Am fost din nou la ''doctor'', care s-a uitat mai atent sub mocheta, si.... soc-pompa de ambreiaj, sau mai exact garniturile.

Fost la magazin, si ...900RON pompa cu totul, pentru ca nu aduc garnituri. Foarte frumos!!!

Acum, intrebari:

- stie cineva un loc cu un pret mai mic?

- se pot inlocui doar garniturile, si daca da, de unde se procura??

VA MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU RASPUNSURI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da-o jos, scoate garniturile, masoara-le si fa adaptari. Asta e cea mai ieftina solutie si nu neaparat cea mai proasta.

Tu ai problema cu o singura garnitura, cea din spate de tot pentru ca ambreiajul iti merge, presupun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, este si asta o solutie, dar cat poate sa mai mearga? 2000 km? si o luam de la inceput?

oricum cred ca se dezvolta ceva presiuni pe acolo...

apropo...dracia asta de lichid de frana e coroziv au ar putea mirosi urat dupa un timp? cred ca am juma' de litru pe sub mocheta, sau poate s-a mai evaporat intre timp ;D>:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vorbeste cu NECAZUL, poate are el asa ceva la dezmembrari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, este si asta o solutie, dar cat poate sa mai mearga? 2000 km? si o luam de la inceput?

oricum cred ca se dezvolta ceva presiuni pe acolo...

apropo...dracia asta de lichid de frana e coroziv au ar putea mirosi urat dupa un timp? cred ca am juma' de litru pe sub mocheta, sau poate s-a mai evaporat intre timp ;D>:(

Poate sa mearga vreo 200k, dar daca vrei sa dai 900 RON be my guest. O pompa luata de la dezmembrari nu e o solutie, nu stii ce iei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu zic ca e posibil sa gasesti niste garnituri asemanatoare si fii atent spala zona unde sa scurs lichid pentru ca se duce vopseaua este extrem de coroziv lichidul de frana :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

a venit dracia de pompa. nu se vad garnituri, e toata capsulata. si functioneaza cu lichid de frana, original volvo, de unde?? de la magazin dupa specificatie din cartea masinii.

asa arata utilajul

post-2651-12877868626286_thumb.jpg

post-2651-12877868630219_thumb.jpg

post-2651-12877868634211_thumb.jpg

post-2651-12877868637876_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

dot 5 gasesti la oricare petrom v sau omw ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este DOT4+ sau super DOT4 cum i se mai spune. Adica un DOT4 al carui punct de fierbere se apropie sau este egal cu DOT5.1 . Nu trebuie neaparat Volvo. Poti folosi ATE super racing, mai au si Castrol unul super DOT4 si Motul. Atentie: este o mare diferenta intre DOT5.1 si DOT5 . DOT5 fiind silicone based nu face parte din clasa DOT3/4/5.1 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu folosesc numai DOT 5.1 de la OMV, este foarte bun .

Share this post


Link to post
Share on other sites

am rezolvat problema.... pompa noua. garniturile nu se pot schimba, nici nu sunt, si pompa e capsulata.

super distractie, nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

iti dau eu pompa buna si ieftina daca nu ti ai luat inca ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmmmmm... si cam cat ionut mama??

o sa-mi tai venele :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai nuj vreo 2 mil cred da intereseazate dak se potriveste de la astea de anglia, eu am impresia ca sunt la fel

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai nuj vreo 2 mil cred da intereseazate dak se potriveste de la astea de anglia, eu am impresia ca sunt la fel

HA.......... fara cuvinte

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0