Sign in to follow this  
Followers 0
allty

fluctuatii de turatie la relanti diesel

6 posts in this topic

Buna ziua la toata lumea ma confrunt cu o problema la motorul renault 1,9 diesel

are momente la relanti cand turatia creste de la 900-1000 ce poate fi stie cineva

Cand am duso la doctor nici de a nabi na mai vrut sa faca figuri pus tester pe ea nici o problema ce-i de facut

Va rog mult o sugestie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema este de la electrovalva de avans la pompa de motorina. Pozitia ei este in imaginea alaturata.

Iti trebuie o piesa noua care ajunge la vreo 400 de euro. Aceeasi problema o am si eu. O am inlocuita de ceva timp cu una SH, dar se pare ca nu e suficient, caci mi-a deranjat pompa de motorina si mi-o supra-alimenteaza.

post-1509-12877868711031_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana la urma eu unu cred ca imi schimb pompa,luchas naspa,la vreo 200 de euro imi iau pompa sh si una bosch.o sa vad ce ii mai pot face la asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

va multumesc pentru sfaturi  masina este din 2004  pompa  este bosch si nu cred sa am o problema asa majora decat sa dau 400 euro mai bine o las asa oricum servicul la care ma duc cu ea nu mi-a semnalat o asemenea problema si sincer va spun ca in materie de diesel nu mai gasesti alti mai buni si cu preturi atat de bune ei fiind in materia de diesel cam de prin 92, distribitia + filtre(toate) +ulei +placute(fata + spate) +pompa apa +rola reglabila +curea transmisie= trei ore un om cost manopera 250,00 lei se numeste service diesel este  pe fostul 1 mai in spate la agip

Share this post


Link to post
Share on other sites

vis-a-vii de poza de mai sus eate vorba de o pompa de injectie rotodiesel care dupa cate imi aduc eu aminte am avuto montata pe un opel kadet si avea avans mecanic nu electronic pompa de pe masina mea nu arata deloc asa oricum mersi mult  si sute de mii fara reparatii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0