kalyyyyyy

Petice rugina

6 posts in this topic

De cand am luat masina cea mai mare problema , pe care nu credeam ca o pot rezolva singur, a fost rugina de la podele. Practic erau gauri destul de mari pe unde intra destul de mult aer si frig. Initial ma gandeam sa fie reparata cu pop-nituri, sudura fiind exclusa (poate rugini usor dupa daca nu e facuta calumea). Totusi avind in vedere ca aveam acces pe ambele parti am folosit suruburi.

Ca sfaturi nu pot sa va recomand ca sa taiati orice parte afectata de rugina, oricat de mica si oricat de mare se va face gaura, rugina se extinde daca nu faceti acest lucru. Folositi grund si vopsea in mai multe etape, astfel incat sa nu ramana nici o suprafata neacoperita. Ca tabla inlocuitoare puteti folosi tabla de 0.4 (asa mi-au recomandat niste persoane de la tinichigerie) sau cum am folosit eu  de 1. O solutie buna (dar mai scumpa) este tabla de aluminiu cu striatii. Cand taiati bucatile-petic aveti rabdare sa fie cat mai in forma necesara iar daca forma este neregulata sa aveti ciocanele la indemana. Mie mi s-a parut ca nu este deajuns un strat de tabla asa ca am facut un sandwich cu restul de tabla al masinii la mijloc iar in portiunile unde lipsea tabla un burete.Inainte sa montati bucata de tabla puneti silicon cel putin pe margine pentru izolare si etanseitate. Va recomand deasemenea sa folositi burghie de calitate. In rest pozele vorbesc de la sine, partea dreapta este pozata fara ultimul strat de vopsea iar pozele finale cu antifonul dat o sa le postez cand il voi aplica.

post-2131-12877868681432_thumb.jpg

post-2131-12877868683293_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te-ai descurcat cu reparatia, dar cand o sa mai mergi la ITP nu or sa aiba de obiectat ca nu s-a lucrat cu sudura?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara suparare dar nu mai cred de mult in itp luat pe bune.

Apropos ai gasit cablul ala?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti call iu saptamana asta.  :-*

Apropos, daca un rulment e pe duca, poate sa haraie ( si nici macar, parca simt eu niste vibratii in scaun si in pedalier) discret si delicat 2 zile, apoi 2 saptamani sa fie liniste?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate daca ai joc(si e reglabil cum e pe fata) si roata ia anumite pozitii.Oricum daca ridici fiecare roata in aer si nu are joc,nu huruie de loc si nu e infrinata nu e deacolo.Asta presupunind ca vorbesti de rulment de roata:).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, vorbesc de roata stanga fata. Cred ca zici bine, senzatia de care vorbeam apare dupa ce iau o curba stransa mai in forta si apoi dispare.

O sa incerc sa ma uit cand o sa se faca putin mai frumos afara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now